Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Chiny vs Włochy

  chiny vs włochy

  Włosi są znacznie bardziej zadłużeni od Greków i teraz robią wszystko, co się da, by zatrzymać tykający zegar. Dwa tygodnie temu Włoski minister zgłosił się do Chin z prośbą o udzielenie pomocy. No właśnie… z prośbą czy może z błaganiem?

  Artykuł został sporządzony w dniu 13.09.2011 jednak ze względu na nieuczciwość poprzedniego dostawcy 000webhost.com ponownie go wrzucam na stronę. 

  W tle greckich problemów z pozyskaniem pomocy finansowej wciąż przebywają Włosi. Dług tego południowego kraju wysokości 1,9 bln euro i jest większy niż dług Hiszpanii, Grecji, Irlandii i Portugalii razem wziętych. Powagi sytuacji dodaje komentarz premiera rządu Silvio Berlusconiego który powiedział „”Po raz pierwszy od 135 lat będziemy mieli równowagę w finansach”. Prawda, że jest on pozytywny, lecz chwila zastanowienia się ile może potrwać i czy w ogóle może udać się ratowanie kraju, który przez 135 lat wydawał znacznie więcej niż posiadał dosadnie maluje obraz kraju.

  Warto dodać, że słowa premiera były wypowiedziane z okazji rozpoczęcia pracy nad ostateczną wersją programu oszczędnościowego przez włoską Izbę Deputowanych.. Program ten został uchwalony już przez senat i ma docelowo przynieść ponad 54 miliardy euro.

  Wczoraj, pod koniec sesji, internetowy dziennik „Financial Times” zamieścił informacje, że Włochy zwróciły się do Chin z prośbą o „istotne” zakupy włoskich papierów dłużnych. Według dziennika negocjacje rozpoczęły się pod koniec sierpnia, gdy włoska delegacja zwróciła się do China Investment Corporation CIC oraz do Państwowego Zarządu Dewizowego (State Administration of Foreign Exchange – Safe) sprawującego kontrole nad większością chińskich rezerw dewizowych. Dziś, rzecznik ministerstwa ds. gospodarki i finansów, potwierdził, że Giulio Tremonti (minister ds. gospodarki i finansów) spotkał się w ub. tygodniu w Rzymie z delegacją chińską odmawiając jednocześnie komentarza, jaka była treść rozmów.

  Następnie Bloomberg podał , że Włosi nie rozmawiali z Chińczykami o obligacjach lecz o znaczących inwestycjach, nie precyzując o jakie mogłoby chodzić. Wykupywanie mienia państwowego przez obce kraje (w tym Chiny) w imię ratunku dla zadłużonych krajów nie jest niczym nowym, czego przykładem jest chociażby Grecja.

  Jeszcze dziś powinno wyjaśnić się czy chodziło o papiery dłużne czy znaczące prywatyzacje, ponieważ Włosi wystawiają 7 mld EUR w obligacjach i wynik tej aukcji powie czy Chińczycy zjawią się w roli nowego gracza. Obecnie rentowność 10-letnich obligacji skoczyła do poziomu 5,57 proc., zaś jednoroczne bony skarbowe wzrosły o 2,95 proc.( w porównaniu z poprzednim miesiącem) do poziomu 4,15 proc. Włosi potrzebują dokapitalizowania, bowiem już za ok. miesiąc wykupują obligacje za 14,5 mld EUR, a do końca roku rząd potrzebować będzie ok. 70 mld euro dodatkowych środków.

  Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia Chin? Obecnie są w posiadaniu ok.4 proc. Włoskiego zadłużenia, zaś chińskie rezerwy dewizowe nominowane w europejskiej walucie wynoszą około 0,8 bln euro.

  Dziś, były wiceprezes Narodowego Banku Chin oraz członek Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (rząd) Wu Xiaoling powiedział, że „panika” inwestorów w związku z europejskim kryzysem zadłużeniowym jest niepotrzebna, a Chiny są gotowe współpracować z innymi na rzecz zwiększenia zaufania rynków.” „Będziemy nadal wspierać europejskie przedsięwzięcia w celu utrzymania stabilnego euro” – dodał. Przy tak dużym, zaangażowaniu Chin w euro,  oczywiste jest., że w interesie państwa środka jest zabezpieczenie pozycji i aktywna pomoc eurostrefie. Na informacje o rozmowach na tak wysokim szczeblu euro się umocniło co świadczy o pozytywnym przyjęciu informacji. Dodatkowymi atutami płynącymi dla Chin byłoby uzyskanie większych wpływów politycznych w Europie, większa dywersyfikacja portfela oraz przede wszystkim mniejsze straty na obligacjach peryferyjnych.

  Niezależnie od wyniku negocjacji między Włochami a państwem środka, coraz wyraźniej widać rozrzutność polityków, która była przez dziesięciolecia maskowana, a która jest powodem obecnego –oficjalnie niegłoszonego – kryzysu.

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Komentarze

  Dodaj komentarz

  /*