Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  13.11 Co po długim weekendzie ?

  Po dłuższej przerwie od pisania na pokonac-rynek.pl wznawiam swoją działalność. W ciągu tego weekendu który liczymy od czwartku wydarzyło się kilka ciekawych rzeczy. Nie mam tutaj wcale na myśli wydarzeń z piątku (11.11), które miały miejsce w Polsce.

  Włoscy politycy którym grunt się sypał pod nogami w bardzo szybkim tempie postanowili przygotować plan ratowania kraju przed atakami rynku, dodatkowo Silvio Berlusconi postanawia poddać się rynkowej presji i wycofać się z polityki, jeżeli plan oszczędności w wysokości 60 mld euro zostanie zatwierdzony. Rynki tego dnia szalały z euforii, w Europie DAX urósł 3% , CAC 2,77% a FTSE MIB aż 3,90%. W Stanach sytuacja wyglądała podobnie wyższy od oczekiwań odczyt Indeksu Michigan na poziomie 64.2 pozwoliło na wysokie otwarcie, a później płaską sesję na wysokich, aż do zamknięcia wzrostem o około 2%.

  Bardzo ciekawie zachowywały się włoskie obligacje. Napływ informacji i zdecydowana akcja EBC pozwoliła na strącenie rentowności obligacji do poziomu 6,45 % które były notowane jeszcze nie tak dawno temu. Rentowność została zbita w dół, aż o 90 pkt bazowych.

   

  Jednak jest to nadal bardzo wysoki poziom, a jak pokazują ostatnie wydarzenia, rynek z łatwością może ponownie wywindować rentowność włoskich 10latek powyżej niebezpiecznego progu 7%. Porównując rentowność 10latek włoskich i niemieckich (gospodarka numer 3 i numer 1 w Unii Europejskiej ) od razu widać jaka przepaść w finansowaniu się długiem dzieli oba kraje z tej samej strefy.

   

  W sobotę doszło do przegłosowania planu oszczędności przez obie włoskie izby parlamentu , a Silvio Berlusconi zrezygnował z funkcji premiera. Dziś na jego stanowisko powołano Mario Montiego, przed którym stoi trudne zadanie wyprowadzenia Włoch z kryzysu długu. Co ciekawe nie jest to pierwszy premier jakiego „zwolnił” rynek. Teraz na czele obecnego rządu Grecji stanie Lucas Papademos. Interesujące jest też, że obaj nowi premierzy Włoch i Grecji są z wykształcenia ekonomistami. (Czyżby nadchodziła nowa era w polityce, gdzie kluczowe urzędy będą zajmować specjaliści ?)

  Z samego faktu, że nasza giełda była w piątek zamknięta a zagraniczne rynki bardzo mocno rosły powinniśmy oczekiwać rynku byka. Pojawia się tylko pytanie czy w związku z tym, ze zagranica kupowała plotki o planie ratowania oszczędnościowym Włoch i dymisji premiera a przy tym rosła prawie 3% (Stany 2%) nie dojdzie do częściowej realizacji zysków, co mogłoby spowodować nici z euforycznych wzrostów na GPW.

  Kolejnym ciekawym czynnikiem który może odgrywać rolę na naszym rynku jest taka nieśmiała, nieregularna, a zaraz coraz częściej dostrzegana przez wielu obserwatorów rynku formacja odwróconej głowy z ramionami z linią szyi na poziomie w okolicach 2450pkt, który wcześniej stanowił silny opór. Osobiście nie wyznaje zasady że formacja musi się zmaterializować co do pipsa, więc myślę, że rozpoczęcie wzrostów i dojście do linii szyi będzie już bardzo mocnym sygnałem dla byków. Z analizy wskaźników wynika jednoznacznie że mamy sygnał sprzedaży, ale co tak naprawdę nas czek trudno ocenić. Sam się zdziwiłem tak małymi spadkami i obrotami z powodu Włoch, choć kluczowe wsparcie na 2330 zostało przebite. Może to oznaczać ,że  rynek wyczyścił się ze spekulantów i „żywiołowych graczy”, a pałeczkę zaczynaja przejmować długoterminowi inwestorzy grający w stylu Buffeta. Moim zdaniem  jutro mamy wysokie otwarcie z luką, a później małe osunięcie się indeksu. Jutro też o godzinie 11 odczyt wskaźnika produkcji przemysłowej za wrzesień w strefie euro, który może się okazać gorszy od oczekiwań i przyczynic sie do osunięcia.

  Posted in: Analiza zdarzeń

  Dodaj komentarz

  /*