Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  Po szczycie ! Co dalej ?

  Pomimo szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w zeszły piątek, tak naprawdę inwestorzy wciąż nic nie wiedzą. Nic więc dziwnego że sytuacja na rynkach nie wygląda zbyt ciekawie, EURUSD schodzi poniżej 1,30, EURPLN prawie 4,60 , spore przeceny na surowcach, zachodnie giełdy zaliczają trzy spadkowe sesje pod rząd, rentowności obligacji krajów Strefy Euro rosną.

  Sytuacja na rynkach nie jest ciekawa, na szczycie nie ustalono nic co pomogłoby rynkom rosnąć w krótkim terminie, a nawet ujawnił się rozłam wewnątrz unii gdzie Wielka Brytania wykorzystała veto dla zmian w traktatach w Unii mających na celu utworzenie unii fiskalnej. Niemcy i Francja jednak nie dały za wygraną i wybrały drogę na około weta , wykorzystując umowy między rządami które maja zagwarantować stworzenie takiej unii fiskalnej bez potrzeby zmian w traktatach (dotyczyłoby to wszystkich państw które dobrowolnie chciałby do takiej unii przystąpić). Co daje takie rozwiązanie? Z pewnością nie poprawia nastrojów inwestorom. Są to rozwiązania które maja raczej zapobiegać niż leczyć, jednak lekarstwo jest potrzebne już teraz. Dodruk Euro przez ECB wydaje się być niemożliwe, choć Mario Draghi udostępnił już wiele narzędzi ECB mających za zadanie zagwarantowanie płynności w sektorze finansowym oraz ciągle skupuje obligacje państw Eurostrefy które mają problemy z zadłużaniem się na rynku. Agencje ratingowe już wciągają całą strefę i obcinają ratingi kolejnym krajom i instytucjom. Nie jest to dobra sytuacja, gdyż wprowadza spore poruszenie wśród inwestorów i nerwowość. A nie zapowiada się na rychły koniec rewizji ratingów w strefie Euro czy też w całej Unii.

  Sytuacja globalna i wskaźniki makroekonomiczne wskazują że sytuacja jest nieciekawa, choć jeszcze nie tragiczna. Moim zdaniem rynki nadal są optymistyczne, a właściwie zachowują się tak jakby ubijały dno, tylko czy jest to już to „twarde dno” czy tylko muł ?

  Wielu analityków twierdzi ze już dno bessy jest już za nami, a rajd św. Mikołaja w okolice 2400 się odbędzie. Niektórzy nawet wierzą bardziej w efekt stycznia (okres na początku stycznia w którym mamy wzrosty na giełdach związane ze zmianami portfeli inwestorów instytucjonalnych). Jednak jak to bywa z analitykami trzeba zachować ostrożność.

  Jeszcze wiele złych rzeczy może się wydarzyć, ścięcie ratingu Francji które może wpłynąć na rating EFSF, rolowanie długu w I kwartale 2012 które będzie poważnym sprawdzianem dla euro zone, oznaki spowolnienia w Chinach i globalne spowolnienie gospodarcze.

  Posted in: Analiza zdarzeń

  Dodaj komentarz

  /*