Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  W oczekiwaniu na szczyt.

  Dzisiejszy dzień na rynkach był bardzo interesujący. Biorąc pod uwagę takie wiadomości jak, wciągnięcie wszystkich krajów Eurozone przez agencje ratingową S&P, groźba wciągnięcia na tą listę również EFSF-u, tourne Timothyego Geithnera po Europie, przejęcie przez KGHM spółki z Kanady, aż po utworzenie drugiego obok EFSF-u funduszu ratunkowego w Europie, których łączna siła ma mieć 900 mld Euro.
  Zaczynając od początku. O godzinie 20 w poniedziałek, agencja S&P wciąga 17 krajów strefy Euro na listę obserwacyjną z możliwością obcięcia ratingu, na tej liście znalazły się między innymi kraje z ratingiem AAA. Rynki w Europie nie mogły tej informacji zdyskontować dlatego też dzisiejsze ruchy na rynku pokazywały, że informacja ta nie wzbudziła jakiś rewelacji wśród inwestorów. Wiąże się z tym obawa, że również EFSF może zostać wciągnięty na tą listę i mieć obcięty rating, co miałoby bardzo negatywny skutek dla ratowania strefy Euro. Dlatego dzisiejsza sesja na rynkach w Europie była w większości spadkowa : DaX – 1,27% , CAC 40 -,068% , FTSE100 +0,01 , IBEX35 +0,08. Na naszym rodzimym rynku największe zamieszanie wprowadziła informacja KGHM-u ze przejmuje za 3,5 mld dolarów kanadyjskich spółki z Kanady która zajmuje się wydobyciem miedzi (informacja ta spowodowała zjazd notowania miedziowego giganta o 8% ), dlatego dzień na warszawskiej giełdzie kończymy na sporych minusach (WIG20 -2,18% , WIG -1,87% , MWIG i SWIG -1,51% i -0,94%).W Stanach zjednoczonych mamy neutralne zamknięcie ( S&P500 +0,11% , Dow Jones +0,47& a Nasdaq -0,23% ) spowodowane doniesieniami o utworzeniu kolejnego funduszu stabilnościowego w Europie.
  Przez decyzję S&P w mediach można słyszeć głosy że może to wyjść nawet na dobre europejskim politykom i pomoże dogadać się podczas nadchodzącego szczytu który rozpocznie się w czwartek podjąć ostateczne decyzje w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia i zaufania w Europie (nazywany niekiedy „5. Szczytem ostatniej szansy” po którym tak naprawdę nikt nie spodziewa się jakiś szczególnych rozwiązań problemów Europy).
  Wszystkie docierające informacje skłaniają mnie do pewnych rozważań i podsumowań,
  – Europa nie ma pojęcia jak sobie w krótkim czasie poradzić z obecną sytuacją
  – Niemcy nie pozwolą EBC na dodruk pieniądza ( chyba że pojawi się jakaś katastrofa, może obniżki ratingów Francji, Niemiec i EFSF-u? )
  – Proponowane reformy maja charakter długoterminowy, którego rezultaty będą widoczne za kilkanaście lat, a nie za kwartał
  – Atmosfera na rynkach jest krótko mówiąc dziwna, indeksy znajdują się na dosyć wysokich poziomach, co pozwala mi myśleć że mamy dość spory optymizm, albo na rynku jest dużo łapaczy noży ( osób kupujących na dużych spadkach i nerwowych sesjach)
  – Ta optymistyczna atmosfera podpowiada mi że z rajdu w dzisiejszym roku raczej nic nie będzie (wszyscy czekają, ale kto się odważy na mocniejsze ruchy na północ ? ; dodatkowy czynnik KGHM który ewidentnie staje się wielkim ciężarem dla indexu )
  – Spowolnienie gospodarcze w 2012 ?!
  – Wojowanie amerykańskich agencji ratingowych ze strefą euro (bardzo interesujące są tutaj poglądy pana Kuczyńskiego )
  Czasy są bardzo ciekawe, a sytuacja bardzo dynamiczna. Dlatego też myślę że lepiej nie rzucać się na te niespokojne wody i zaczekać z poważniejszymi inwestycjami, a w szczególności zaczekać na wynik piątkowego szczytu przywódców Europy.

  Posted in: Analiza zdarzeń

  Dodaj komentarz

  /*