Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  EBC bohaterem rynków 2012, czyli recepta na kryzys w Strefie Euro.

  Mario Draghi, Włoch z pochodzenia ( i chyba tylko to..) angielskim temperamencie oraz znanym chłodnym usposobieniu zostaje Człowiekiem Roku 2012 wg. Financial Times’a. Mnie osobiście, ten wybór kompletnie nie zdziwił, wręcz utwierdził w przekonaniu, że EBC to instytucja, która w dobie wielkiego kryzysu i kompletnej zapaści jest spoiwem, który „trzyma wspólną walutę przy życiu”. Takie przynajmniej można było odnieść wrażenie po obszernym i ciekawym wywiadzie jakiego udzielił Pan Draghi dla FT (link do wywiadu: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/6a4dd882-4537-11e2-858f-00144feabdc0.html).

  pobrane

  Źródło: Financial Times.

  W wspomnianym przeze mnie wywiadzie, szef EBC podkreślił, iż, cyt. Within our mandate, the ECB is ready to do whatever it takes to preserve the euro.” Właśnie dzięki tak bojowemu nastawieniu oraz antypatii w stosunku do rolowania długu przez państwa Eurolandu, EBC osiągnął historyczny, przełomowy sukces w trwającym już 3 lata kryzysie Strefy Euro.

  Jak do tego doszło?

  Po pierwsze wprowadzenie transakcji OMT – ang. outright monetary transactions, czyli polityki polegającej na skupie obligacji państw. Oczywiście, w większości przypadków sama operacja dotyczyła krajów PIIGS. Krajów, które wyraziły chęć współpracy z KE i gotowość na radykalne programy oszczędnościowe. Wszystko po to aby złagodzić efekt odpływu zagranicznego kapitału ( głównie azjatyccy inwestorzy instytucjonalni) na rzecz bezpośrednich zakupów obligacji państwowych przez EBC. Takie działanie EBC pozwoliło wyrównywać szansę krajom Eurolandu pogrążonych w nadmiernych deficytach z krajami spoza Unii Walutowej takimi jak Szwajcaria, czy Wielka Brytania. W przypadku odstąpienia EBC od nieograniczonej liczby zakupów nielimitowanej liczby obligacji rządowych, Strefa Euro skazana byłaby na obciążenia finansowania wewnętrznego, czyli najprościej ujmując braku kapitałów obcych niezbędnych do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej. A tak, poprzez program OMT, problem płynności został rozwiązany poprzez wzrost ilości zabezpieczeń wierzytelności banków, niezbędnej w procesie kredytowania oraz zmniejszenie roli fiskalizmu poszczególnych krajów w walce z nadmiernymi długami. Podsumowując, program nieograniczonego skupu obligacji rządowych pomaga krajom finansować dług publicznym oraz pobudzać sektor prywatny poprzez ułatwiony dostęp do kredytów. Aby uwidocznić wagę programu OMT na aktywność gospodarczą w Eurolandzie , poniżej przedstawiam wykres Stoxx 50 – indeksu giełdowego skupiającego 50 największych przedsiębiorstw w Strefie Euro i jego reakcję na odpowiednie działania EBC ( w tym na OMT).

  OMT

  Źródło: SG Cross Asset Data

  Jak każdy program ratunkowy EBC i program OMT ma swoich przeciwników. Z jednej strony, nieograniczony skup rządowych papierów dłużnych polega na niczym innym jak stałym finansowaniu potrzeb fiskalnych, co godzi w podstawowe założenia traktatu Unii Europejskiego o jednakowym postępowaniu i traktowaniu prywatnych wierzycieli (a już dawno tak nie jest). Z drugiej strony, EBC uzależnia od siebie  zadłużone kraje Eurolandu, które w pewnym momencie mogą nie sprostać z przyczyn politycznych i społecznych, coraz większym restrykcjom wymuszanym przez odpowiednie komórki Unii Europejskiej. Co będzie gdy kraje przestaną współpracować z Komisją Europejską i EBC? Wycofanie się z pomocy finansowania tych krajów, oznaczać będzie jasny sygnał dla inwestorów zagranicznych, że pora wycofywać lub redukować inwestycje w tych krajach. Czy aby przypadkiem EBC nie wpadł w spiralę słów Człowieka Roku, że cyt. „euro is irreversible”?

  Kolejnym ważnym działaniem EBC, który wydaje się być skuteczny w utrzymywaniu „statusu quo” Eurolandu są długoterminowe operacje refinansujące – LTRO. Operacje, nazwane żargonowo „jedną wielką europejską kroplówką” to nic innego jak standardowy instrument polityki pieniężnej, czyli pożyczki, które bank centralny udziela bankom komercyjnym na bardzo atrakcyjnych warunkach – 1 proc. na 3 lata. Wszystko po to, aby pobudzić wymarły europejski rynek międzybankowy, na którym banki boją się pożyczać sobie pieniądze po upadku Lehman Brothers w 2008 roku, woląc na przykład lokować wolne środki na depozytach w EBC dających śmiesznie niskie, ale pewne stopy zwrotu. Drugim ważnym akcentem LTRO, jest przekształcenie wag polityki pieniężnej EBC z krótkoterminowych operacji MRO na dłuższe, 3 letnie operacje refinansujące. Jakie znaczenie mają operacje LTRO dla rynków? Wystarczy spojrzeć na zestawienie , przedstawiające udział poszczególnych form finansowania krajów Eurolandu przez EBC.

  LTRO

  Źródło: EBC

  Ktoś, słusznie może spytać, czy takie działania dają rzeczywisty impuls gospodarczy i  również dla tych św. Mikołaj:) znalazł kilka wykresów, które obrazują siłę LTRO ( w tym przypadku przedstawiam wpływ  LTRO 1).

   

  Z rodzimego parkietu:

  pokonac_rynek_wig_20_poprawnie

  Źródło: Opracowanie własne (MetaTrader 4).

  Z niemieckiego DAX’a

  pokonac_rynek_dax_30

  Źródło: Opracowanie własne (MetaTrader 4)

  Operacje LTRO i po części operacje OMT porównuje się do amerykańskich QE, bo w obu przypadkach chodzi o „zalewanie rynku tanim pieniądzem, najpoważniejszych pożarów systemu finansowego”. Jednak jak wspomniał szef EBC w jednej z licznych wypowiedzi, cyt. „w czasach ekonomicznego pożaru, należy go permanentnie gasić, a nie kłócić się o rodzaj wody”. Dlatego też, uważam działania EBC za najlepsze z możliwych, zwłaszcza że spirala zadłużenia wydaje się zacieśniać wokół szyi wielu europejskich dygnitarzy.

  W wywiadzie dla Financial Times Mario Draghi podkreślał, że sytuacja jest nadal bardzo poważna, jednak są pewne pozytywne sygnały jak spadająca inflacja (wykres poniżej), czy długo oczekiwane ożywienie gospodarcze w Eurolandzie. Czy faktycznie, czekają Nas lepsze czasy w 2013?

  Wykres. Inflacja HICP w Strefie Euro w 2012 roku

  wykres_328_2_10_1

  Źródło: Macronext

  Posted in: Analiza zdarzeń, Analizy historyczne Tagged: , , , , ,

  Dodaj komentarz

  /*