Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Indeksy Liv-ex, a kruszce i indeksy akcji

  Poniżej zostało przedstawione porównanie rentowności oraz ryzyka inwestycji w różne aktywa. Zostały uwzględnione indeksy akcji – S&P 500, CAC 40, FTSE 100, kruszce – złoto (XAU) i srebro (XAG) oraz indeks wina Liv-ex Fine Wine Investables (LIVXFWIN). Badany okres to styczeń 1989-styczeń 2012, badanie zostało oparte na danych miesięcznych (zarówno poziomy jak i stopy zwrotu). Wszystkie wartości zostały nominowane w GBP, aby uniknąć wahań kursowych.

  Wykres poziomów cen (skala logarytmiczna):

  Porównanie rentowności:

  Porównanie ryzyka:

  Na podstawie powyższej analizy wynika, że w okresie 1.1989 – 1.2012 inwestycje w wino charakteryzowały się największą rentownością oraz najniższym poziomem ponoszonego przez inwestora ryzyka.

  Jednakże należy zauważyć, że nie jest to pełna analiza. Pomija ona zupełnie koszty transakcyjne, które są w przypadku wina wysokie w porównaniu z innymi aktywami. Ponadto, inwestycje w wino w przeciwieństwie do inwestycji w akcje to inwestycje w fizycznie istniejące dobro – a więc wiążą się z wysokimi kosztami przechowywania oraz kosztami ubezpieczenia. Dodatkowo, istnieją inne czynniki ryzyka, pominięte w powyższej analizie, chociażby takie jak perspektywa niemożliwości sprzedaży wina ze względu na niską płynność tego rynku.

  Ponadto, uwzględnienie innego okresu w badaniu, a w szczególności obecnie trwającej korekty na rynku wina, o której będzie nieco więcej w następnych artykułach zapewne dałoby nieco inne wyniki – ale taki jest urok wszelkich analiz historycznych.

  Posted in: Alkohole, Analizy historyczne, Inwestycje Alternatywne, Kruszce, Złoto Tagged: , , ,

  Dodaj komentarz

  /*