Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  CLI a PKB- giełdowy model ekonometryczny

  Model Ekonoemtryczny

  Model Ekonoemtryczny

  CLI a PKB- model ekonometryczny

      Czy istnieje praktyczne zastosowanie ekonometrii na rynkach finansowych? Ja jedno znalazłem, nie jest może poprawne pod względem książkowym, gdyż współczynniki modelu nie wypadają najlepiej, ale posiada swoją wartość prognostyczną. W połączeniu z innymi technikami może dać całkiem przyzwoite sygnały. By dowiedzieć się więcej, zapraszam do dalszej lektury.

       Wstęp niezbędny by dobrze zrozumieć badanie:

  Po przeprowadzeniu badań na temat zależności CLI (Composite Leading Indicator) a Giełdą,

  postanowiłem zbudować model ekonometryczny, w którym za pomocą wartości  CLI i stałej modelu będzie można prognozować PKB naszego kraju

   

  W tym momencie należy zadać sobie pytania-  po co nam prognoza PKB? Jaki PKB ma wpływ na Giełdę?

  Zaczynamy:

  Na początku muszę zaznaczyć, że model, który tutaj przedstawię nie ma na celu prognozowania PKB z bardzo dużą dokładnością. Według mnie inwestorowi jest to niepotrzebne i zostawiam tutaj pole do popisu analitykom pracującym w bankach, gdzie dane takie mają większe znaczenie.  Jak zresztą można przeczytać w artykule, do którego link jest powyżej, interesują mnie zmiany WIGu oraz punkty graniczne- okolice 1% i 6% wzrostu.

  Ze względu na fakt, że dane na temat PKB mają charakter kwartalny postanowiłem przypisać ich wartość  4 miesięczną do każdego miesiąca danego kwartału. Dlatego wykres PKB ma charakter „schodkowy”. Będzie to wpływać również na pogorszenie dopasowania modelu ekonometrycznego, ale o tym później. Spójrzmy na poniższy wykres CLI I PKB. Na pierwszy rzut oka widać, że CLI wyprzedza PKB

   

  w1-PKB a CLI - bez przesunięcia

  w1-PKB a CLI - bez przesunięcia

  Spróbujmy dopasować do tego model regresji liniowej z stałą. Miarą dopasowania będzie tutaj współczynnik R^2.  W tym miejscu dopasowałem przesunięcie danych PKB o tyle miesięcy w lewo by otrzymać jak największy współczynnik R^2.  Najlepszy wynik otrzymałem dla przesunięcia 11 miesięcznego i jest to wynik 45% współczynnika determinacji, czyli model regresji liniowej wyjaśnia 45% zmienności modelu. Zgodnie z podręcznikami jest to zdecydowanie za mało by budować poprawny model ekonometryczny, lecz ze względu na charakter danych CLI- miesięczne PKB kwartalne (po uzupełnieniu -wykres schodkowy) jest to całkiem przyzwoity wynik. Również współczynnik zmienności jest większy od zalecanego 20%, gdyż wynosi  29%, lecz wciąż według mnie to bardzo dobry wynik..

  Model Ekonoemtryczny

  Model Ekonoemtryczny

  w2- PKB a CLI- po przesunieciu

  w2- PKB a CLI- po przesunieciu

  Zatem mając już poprawny model możemy przejść do wyznaczenia prognozy PKB za pomocą modelu na 11 miesięcy do przodu, bo tyle przesunąłem wykres PKB w lewo.  Po naniesieniu prognoz na wykres otrzymujemy:

  w2- PKB a CLI- po przesunieciu

  w2- PKB a CLI- po przesunieciu

  Wnioski:  Model ekonometryczny pozwolił na wyznaczenie prognozy PKB na 11 miesięcy, która  pokazuje, że gospodarka Polski będzie przez najbliższy rok zwalniać do poziomu około 3,5%. Zgodnie z wcześniejszymi badaniami PKB oznacza to prawdopodobne wejście GPW w recesje, co ma potwierdzenie w ostatniej fali spadków. Przypuszczalnie fala ta to dopiero początek rynku niedźwiedzia. Na dalsze wnioski trzeba poczekać do momentu publikacji kolejnych danych na temat CLI. Każdą publikację nowej wartości wskaźnika postaram się komentować na bieżąco.

  Zapraszam do komentowania.

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analizy CLI, Analizy PKB Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*