Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Historia lubi się powtarzać – Analiza historycznych spadków na Giełdzie

  Analiza historycznych spadków na Giełdzie

  Nie będę ukrywał, że techniki poniżej zamieszczone zauważyłem u Pana Wojciecha Białka – Analitka PKO SA.   W swoim „arsenale” narzędziowym  stosuje On wiele porównań i analogii fundamentalnych wraz z doszukiwaniem się zależności pomiędzy różnymi instrumentami.

  Pan Białek zauważył, że sumując dzienne stopy zwrotu z 8 dni można doszukać się w historii GPW  4 momentów, w których ta suma przekroczyła  -20%. Są one zaznaczone na wykresie zieloną linią w kierunku wykresu WIG, a czwarty moment ukształtował się niedawno – na fali ostatnich spadków. Każdy z nich był ukształtowany przez ważne czynniki :

  -obecny – kłopoty finansowe krajów strefy Euro

  -2008 upadek banku inwestycyjnego, kredytowa bańka spekulacyjna , nadużycie CDSów

  -1998 upadek Long Term Capital Management i  kłopoty krajów azjatyckich

  -1994  kryzys w Meksyku.

  Po tych okresach gwałtownych spadków zazwyczaj następowało gwałtowne odbicie, a potem dalsza fala spadków.

  Spójrzmy na to dokładnie , co się działo podczas tych zawirowań na poniższym wykresie, który jest połączeniem  różnych wycinków czasowych  indeksu WIG. Wyszczególniłem na  nim okresy około 150 dni przed i po okresie spadkowym poniżej  -20% , które zostały spowodowane wcześniej wymienionymi czynnikami.  Okresy te zostały  zrównane do jednego momentu – spadku około 20%. Dwie czarne linie pionowe pokazują właśnie ten spadek.

  Analiza historyczna WIGu

  Analiza historyczna WIGu

  W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy takie działanie ma jakiś sens. Niejednokrotnie rynki pokazują, że pamiętają o historii – opory i wsparcia, linie trendu.  Idąc głębiej w temat – na rynkach można zaobserwować struktury harmoniczne zbudowane na bazie zasady złotego podziału (która wywodzi się z matematyki ). Ponoć jest to uwarunkowane zachowaniem i emocjami graczy i inwestorów, które są niezmienne. Przyjmijmy jednak,  że to co działo się w 1994 roku jest najmniej podobne do rzeczywistości, gdyż wtedy metoda  handlu na rynku akcji była zupełnie inna oraz nie było tak szybkiego dostępu do informacji.  Należy zwrócić uwagę na to co działo się niedawno.

  Można zauważyć, że po 8 sesjach spadkowych w trzech analizowanych przykładach następowało odbicie.  Inwestorzy krótkoterminowi łapaki chwilowe minima. Potem rynek znów spadał i osiągał kolejne minimum około 20 sesji od poprzedniego dołka- 2008 rok  oraz 10 sesji – 1998 i 1994. W tym momencie mamy 11 sesji od tegorocznego minimum, zatem możemy się spodziewać gdzieś w połowie września okazji do zakupów. Niestety trzeba uważać, bo prawdziwa hossa wróciła w analizowanych przypadkach dopiero po 76 dniach (2008 rok) i 30 dniach ( 1998 i 1994rok). Zatem około początku grudnia można spodziewać się tegorocznych minimów i miejmy nadzieje początku hossy. Zgrałoby się to tzw. „rajdem Świętego mikołaja”.  Historia lubi się powtarzać, ale niestety nic nie jest pewne w 100%. Należy zachować ostrożność i uważnie śledzić wieści fundamentalne.

  Dział przedstawiający badania przeprowadzone na giełdach w oparciu o podobieństwa i zależności historyczne

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analizy historyczne Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*