Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  Interwencja NBP po raz czwarty

  Na Polskiej złotówce ponownie  było widać działania Narodowego Banku Polskiego. Minęło aż 7 tygodni od ostatniej interwencji  i tak jak poprzednie,   miała ona pokazać,  że NBP jest obecna na rynku niż, że chce trwale na niego wpłynąć. Nie jest to zaskoczeniem, bowiem Marek Belka w wielu wywiadach dał ostatecznie do zrozumienia że celem działań jest osłabienie dynamiki niż odwrócenie jego trendu.

  Dziś, 23.11.2011 miała miejsce czwarta już interwencja na rynku walutowym. Narodowy Bank Polski potwierdził w  komunikacie, że sprzedał pewną ilość walut obcych na złote, przy czym dealerzy walutowi informowali o tym już koło godziny 10:00.

  Czwartą interwencje  NBP zaznaczyłem na przedstawionym niżej wykresie, pokazując również wcześniejsze jego działania oraz wpływ wyborów parlamentarnych. Zapraszam do zapoznania się bliżej z okolicznościami interwencji w artykule: Wpływ BGK, NBP oraz wyborów na kurs złotówki.

   wpływ NBP na kurs

  Jak widać na wykresie, tak jak w przypadku drugiej i trzeciej interwencji tak i ta nie zdołała na długo utrzymać kursu EURPLN na zaniżonym poziomie. Ok godz. 9:40 kurs spadł o 3gr ( z 4,47 do 4,44) jednak już około południa rynek zniwelował działania Narodowego Banku Polskiego.

  Ponadto, działania Polskiego banku centralnego wspierał BGK sprzedając obligacje infrastrukturalne IDS1022 za 902,0 mln zł przy popycie 1.072,0 mln zł i średniej rentowności 6,287 procent.

  Witold Koziński (wiceprezes NBP) potwierdził, że kolejne interwencje są jak najbardziej prawdopodobne w najbliższej przyszłości. Dealerzy z kolei spodziewają się trendu bocznego przez co NBP nie będzie musiał podejmować znaczących działań jak miało to miejsce 23 września (pierwsza interwencja).

  By działanie banku centralnego było skuteczne, powinno ono  zbiec się z wyraźną poprawą nastrojów na rynku.  Biorąc pod uwagę presje przekroczenia progu zadłużenia względem PKB  (60%), prawdopodobne są doraźnie działania NBP, przypominające dealerom i spekulantom o swojej obecności by pod koniec roku,  w dniu rozliczenia maksymalnie wpłynąć na kurs.

  Przyczyn osłabiania złotówki jak również innych walut środkowoeuropejskich jest co najmniej kilka.

  1. Agencje ratingowe. Fitch ostrzega, że możliwe jest odebranie Francji potrójnego A jeżeli kryzys w strefie Euro wciąż będzie się rozprzestrzeniał na inne kraje. Takie oświadczenie jest póki co jedynie groźbą, jednak wystarczy wspomnieć, że przed każda interwencją NBP, również miały miejsce słowne zapewnienia o działaniach.
  2. Stany Zjednoczone– brak porozumienia w sprawie cięć budżetowych w celu redukcji długu powoduje uruchomienie tzw. Cyngla, tj. automatycznego zmniejszenia wydatków we wszystkich resortach. Przeciągający się polityczny kabaret na pewno nie wpływa pozytywnie na nastroje wśród inwestorów.
  3. Przemysł-według Eurostatu, zamówienia w przemyśle strefy euro odnotowały we wrześniu najgwałtowniejszy spadek od blisko trzech lat. Ponadto PMI w sektorze przemysłowym strefy euro w listopadzie odnotował kolejny spadek i znajduje się już na poziomie 46,4 pkt. Wartość poniżej 50 pkt oznacza spowolnienie które łatwo może przerodzić się w trwałą recesję. W państwie środka indeks ten spadł z 51 pkt do 48 pkt co również świadczy o pogorszeniu koniunktury
  4. Niemcy– najstabilniejszy kraj strefy Euro ma poważne problemy ze sprzedażą swoich obligacji. Dziś udało się sprzedać zaledwie połowę oferowanych papierów dłużnych co pokazuje, że panika rynkowa zaczyna wywierać presje na decyzjach Angeli Merkel.
  5. Grecja– kanclerz Niemiec Angela Merkel wtóruje szefowi Eurogrupy, że kolejna transza pomocy nie przybędzie dopóki czołowi politycy nie złożą pisemnego oświadczenia o chęci współpracy i wsparcia tworzącego się rządu i potrzebnych reform.
  6. Dexia– nacjonalizacja belgijsko-francusko-luksemburskiego banku jest pod znakiem zapytania. Belgia od ponad roku nie ma rządu, zaś zaangażowanie w pomoc finansową może negatywnie odbić się na jego budżecie. Brak działań w sprawie podupadającego banku wprowadza nerwową atmosferę i może oznaczać, że instytucje finansowe nie mogą liczyć na państwową pomoc.


  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analiza zdarzeń, Analizy historyczne, Komentarze Tagged: , , , , ,

  Dodaj komentarz

  /*