Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Styczeń 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Reklama

  hit counter

  Jak inwestować?

  jak inwestować

  jak inwestować

  Zaczynając naszą „niebezpieczną” z początku przygodę z giełdą powinniśmy mieć, chociaż świadomość zagrożeń, jakie ze sobą niesie.  Zagrożeniem tym są straty, które mogą pozbawiać w ciągu miesiąca ciężko zapracowanego kapitału inwestora. By odnieść sukces na giełdzie a w najgorszym wypadku nie stracić dużej części naszych oszczędności wystarczy mieć świadomość o 3 aspektach inwestowania z sukcesem.

  Cel– należy wyznaczyć wartość akcji, po jakiej będziemy chcieli ją sprzedać. Nie powinna to być wartość stała wyrażona w procentach, lecz indywidualnie do spółki dobrana wartość, która z jednej strony jest realna do zrealizowania na podstawie naszych analiz z drugiej dostatecznie duża byśmy nie żałowali wyjścia ze spółki.  Jeżeli cena papieru miałaby pójść w przeciwnym kierunku ważny jest poziom, po przekroczeniu którego wyjdziemy ze spółki, czyli poziom akceptowalnego ryzyka. Ponownie nie powinien być to udział procentowy a wartość nominalna akcji ustalona indywidualnie. Przykład: mała spółka tracąca kilka gorszy na akcji traci np. 15% ale to w ciąż jest kilka groszy.

  Dyscyplina-, jeżeli nie wszystko idzie zgodnie z naszymi prognozami i kurs akcji osiąga poziom wcześniej uważany za nas za barierę wyjścia to sprzedajemy akcje. Proste w teorii, w praktyce wygląda to tak, iż po osiągnieciu granicy, przesuwamy ją niżej potem jeszcze niżej by ostatecznie sprzedać w najgorszym momencie- dużej wyprzedaży- odchodząc z rozgoryczeniem. Wszystko przez nasze pobożne optymistyczne życzenia, iż to tylko chwilowe i na pewno jutro się odbije.  Na giełdzie wygrywają dobre strategie inwestowania, ale przede wszystkim, dlatego że się ich przestrzega!

  Dywersyfikacja – rozbijajmy nasze fundusze na kilka spółek, najlepiej średnio lub słabo skorelowanych. Gdy tracimy na jednym walorze na innym minimalnie zarabiamy lub tracimy mniej z drugiej strony, gdy na innych zarabiamy dużo inne dają nam mniej zysków. Wyobraźmy sobie, że inwestujemy jedynie w spółki naftowe, po czym dociera do mediów informacja, że na Grenlandii są złoża ropy pokrywające zapotrzebowanie na 700 lat i dla których są dostępne technologicznie.  Przykład trochę z science fiction, ale pokazuje zagrożenie inwestowania w jeden sektor.

  Znając ogólne wskazówki, w jaki sposób inwestować nadal zadajemy sobie pytanie: ale jak wybrać spółkę, dzięki której osiągnę sukces?  Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, o czym świadczy fakt, że większość, która jest na giełdzie obecna traci by „uprzywilejowana” część mogła zarabiać. „Uprzywilejowana”, czyli posiadająca wiedzę, doświadczenie, czas oraz niekiedy informacje, o której inni nie są świadomi. By wyrównać szanse i zamienić niedoświadczonego czytelnika chcącego zarabiać na giełdzie w specjalistę od pomnażania pieniędzy zaprezentujemy szereg artykułów dotyczących dwóch podejść do inwestowania tj. analizę techniczną oraz fundamentalną.  Zaczniemy od tej drugiej, która opiera się na inwestowaniu w spółki, które się zna.  Znajomość jest wynikiem przeprowadzanych analiz, porównywania wyników, badania oraz dociekania, które w sumie zajmują dosyć dużo czasu jednak dają znacznie więcej pewności, co do decyzji inwestycyjnej.  Sam fakt, iż certyfikat Chartered Financial Analyst nadawany przez CFA Institute dla analityków inwestycyjnych, zarządzających funduszami oraz doradców inwestycyjnych nie wymaga całkowicie żadnej wiedzy na temat analizy technicznej powinien mówić sam za siebie.

  Elementy poddawanie analizie fundamentalnej można podzielić na jakościowe oraz ilościowe w przypadku pierwszego mam na myśli, jakość i kadrę zarządzającą, jakość wytwarzanych produktów/usług w odniesieniu do konkurencji, atmosferę pracy w firmie czy chociażby sposób postrzegania marki. W przypadku analizy ilościowej jest znacznie łatwiej, bowiem potrzebne dane mamy gotowe w bilansach czy sprawozdaniach finansowych jak zysk, aktywa lub zobowiązania.

  Kryteria doboru spółki pomagają zawęzić ilość badanych spółek z kilkuset do kilku. Można stosować kilka kryteriów na raz, co jest znacznie efektywniejsze lub sugerować się tylko jednym z nich:

  Wzrost– może to być wzrost wartość akcji w danym czasie, sprzedaży lub zysku

  Zyskowność– np. stopa zwrotu z całkowitych aktywów lub kapitału własnego

  Cena rynkowa– np. cena do zysku lub wartości księgowej

  Ryzyko– płynność finansowa, rotacja aktywów, zadłużenie w stosunku do kapitału własnego lub LDR w przypadku bankowości.

  W dalszej części serii przedstawimy dokładne informacje na temat każdego z kryteriów, czym one tak naprawdę są, jak się je wyznacza, jakie informacje można z nich odczytać oraz co najważniejsze… jak je wykorzystać do podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych. Skupimy się nie tylko na najczęściej wykorzystywanych sposobach wybierania spółki w oparciu o analizę fundamentalną, ale również takich jak analiza dyskryminacyjna czy wielowymiarowa, które dają znacznie efektywniejsze wyniki, jeżeli potrafi się je poprawnie przeprowadzić.

  Posted in: Analiza Fundamentalna Tagged:

  Dodaj komentarz

  /*