Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  Grecja – Lehman Brothers 2.0

  Grecja- Lehman Brothers 2.0

  Inwestorzy na całym świecie coraz baczniej przyglądają się sytuacji, jaka panuje wokół Grecji. Kulminacja zadłużania kraju przez rząd miała właśnie miejsce w kolebce demokracji, zaś tuż za nią stoją inne „południowe” kraje Europy. Coraz więcej mówi się, że bankructwo Grecji nie jest brane pod uwagę, jednak tak częste zapewnianie o tym jest spowodowane coraz większym niepokojem inwestorów i ekonomistów, którzy swoją opinie opierają na własnej wiedzy i doświadczeniu. Sygnałem, który potęguje niedźwiedzi nastrój jest plotka (póki co) o możliwym obniżeniu ratingu Włoch. 

  Dziś w poniedziałek 12.09.2011 Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 2,30 proc. francuski indeks CAC 40 spadł o 3,80 proc. zaś niemiecki indeks DAX spadł o 2,85 proc. Indeks polskich blue chipów na otwarciu sesji spadł o 2,22 proc by dzień zakończyć na poziomie o 2,97 proc. mniejszym niż w piątek.

  Spróbujmy sprawdzić jak oceniają sytuacje Grecji osoby odpowiedzialne za jej ratowanie.

  W dzienniku „Expansion„, Komisarz ds. konkurencji UE Joaquin Almunia zapytany czy okres planów ratowania poszczególnych krajów skończył się dał do zrozumienia, że biorąc pod uwagę wszystko, co stało się w trakcie kryzysu, nie można wykluczać potrzeby ratowania kolejnego zadłużonego kraju. Odnośnie rozmów politycznych powiedział: „Opracowuje się prognozy, a brakuje podejmowania niezbędnych decyzji, odwagi politycznej, by je wprowadzać, by koordynować działania w najlepszy możliwy sposób”

  Peter Thorne, analityk z londyńskiego Helvea Ltd.powiedział: „Politycy muszą zebrać się razem i w końcu rozprawić się z tym, co nieuniknione, czyli z bankructwem Grecji i dokapitalizowaniem kilku banków”.

  Thorne nie jest odosobniony w przekonaniu o bankructwie Grecji. Wtóruje mu miedzy innymi niemiecki minister gospodarki i szef liberalnej partii FDP Philipp Roesler. Nie wyklucza on kontrolowanej niewypłacalności Grecji by ratować euro, o czym napisał w dzienniku „Die Welt„. Na łamach dziennika napisał: „Grecki rząd musi wiedzieć, że zaplanowana pomoc jest uzależniona od zaangażowania Grecji we własne reformy, (…) Należy również umożliwić kontrolowaną niewypłacalność kraju, jako krok ostateczny. (…) Celem takiego procesu byłoby odbudowanie zdolności danego państwa do funkcjonowania, w tym także poprzez przejściowe ograniczenie suwerennych kompetencji”.

  Jednym z głównych powodów niepokoju inwestorów o przyszłość Europy jest rentowność dwuletnich greckich obligacji skarbowych, która wzrosła dziś o prawie 14 punktów bazowych do poziomu 58,8%. Greckie swapy kredytowe, zabezpieczające pięcioletnie obligacje, zamknęły się na poziomie 3500 punktów bazowych pod koniec zeszłego tygodnia. Tak drastyczny wzrost premii za ryzyko doskonale oddaje obawy współczesnych kupców o przyszłość swojego kapitału oddany Grecji.

  Wmawianie, że nie rozważa się planu ratunkowego B dla pogrążonej w kryzysie Grecji, że jedyną opcja jest wpompowywanie kolejnych kontenerów Euro-papierów, jest obłudą by uspakajać masy. Nierealne jest by instytucje zarządzające kwotami przewyższającymi PKB nie jednego kraju były chętne do przyjęcia postawy, „co będzie to będzie„. Nawet w USA gdzie banki mogą liczyć na miliardowe bonusy od rządu, z których się nie rozliczają( jak miało to miejsce kilka lat temu) muszą liczyć się z tym, że jeżeli bankrutują całe państwa to kolejna transza papieru może nie mieć miejsca.  W minionym tygodniu zarówno Schaeuble, jak i niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzucili możliwość wystąpienia Grecji ze strefy euro, przy czym ostrzegali, że kraj ten musi przeprowadzić reformy, by otrzymać kolejną część pomocy finansowej. Jak jednak słowa puszczane dla uspokojenia tłumu mają się do rzeczywistości?

  W minionym tygodniu w Brukseli wysłannik Berlina miał przedstawić scenariusze działań uwzględniające przypadek pozostania, jak i wyjścia Grecji ze strefy euro. Drugi przypadek pociągnąłby restrukturyzacje zadłużenia Grecji, przy czym celem pozostałych członków strefy euro byłoby ograniczenie strat, które poniosłyby państwa UE, Europejski Bank Centralny oraz pozostali „poszkodowani”.  A więc podejście, które jest sprzeczne z ideą zarówno unii walutowej jak samej unii europejskiej. Pokazano by, że w strefie euro mogą być jedynie te kraje, których członkostwo, zachodniej Europie jest na rękę. W każdym bądź razie kluczową rolę miałby odgrywać Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF), maiłby on wspierać banki ponoszące straty na Greckich obligacjach udzielając niskooprocentowanych kredytów.  Z jednej strony słyszymy o zapewnieniach kanclerz Angeli Merkel o odrzuceniu możliwości wystąpienia Grecji ze strefy Euro, z drugiej zaś ta sama osoba od miesięcy walczy by zwiększyć uprawnienia EFSF.

  Wnioski, co do publicznych zapewnień czołowych polityków Europy, każdy z łatwością może wyciągnąć. Inny niemiecki parlamentarzysta- Christian Lindner (sekretarz generalny Wolnej Partii Demokratycznej -FDP) w rozmowie z telewizją ZDF również przyznał, że nie można wykluczyć, iż Grecja opuści euro. Oczywiście najpierw przyznał, że głównym celem jest zatrzymanie Grecji w strefie euro oraz że jeśli utrzyma ona wprowadzony program oszczędnościowy, pomoc finansowa będzie nadal miała miejsce.  Jednak według mnie był to zwyczajny zabieg w prowadzający w to, co się stanie, czyli spektakularne bankructwo.

  Główny ekonomista Royal Bank of Scotland Group Plc w Londynie – Jacques Cailloux otwarcie przyznał: „Wygląda na to, że Niemcy przygotowują się na greckie bankructwo”

  Posted in: Komentarze Tagged: , , ,

  Dodaj komentarz

  /*