Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  kryzys finansowy czy chwilowa turbulencja zadłużenia?

  kryzys

  Wczoraj rano pojawił się artykuł w brytyjskim dzienniku The Telegraph wieszczący krach finansowy większy niż ten wywołany upadkiem banku Lehman Brothers. Artykuł skupia się na ocenie sektora bankowego, która przy analizie kontraktów CDS nie wygląda najlepiej.


  Dziennik porównał instrumenty odpowiadające za przenoszenie ryzyka finansowego, jakim są CDS’y (Credit Default Swaps), które można nazwać kosztem obsługi kredytów (opłata za pewność, że kredyt zostanie spłacony).

  CDS jest umową w skład, której wchodzą 3 podmioty. Bank A płaci Bankowi B premię. W przypadku wystąpienia zdarzenia kredytowego Bank B spłaca Bankowi A dług Banku C, oznacza to, że Bank A minimalizuje ryzyko nie otrzymania spłaty. To Bank B jest teraz na nie narażony, ale akceptuje je, bowiem otrzymał za to premię. W przypadku Banku C jego dług nie ulega zmianie. Zdarzeniem kredytowym jest zazwyczaj niespłacenie podstawowego długu przez wierzyciela, chodź nie tylko. Do zdarzeń kredytowych zaliczamy:

  1. Bankruptcy bankructwo – obejmuje wiele sytuacji związanych z bankructwem takich jak: ogłoszenie upadłości, rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego, zgłoszenie wniosku na walne zgromadzenie o likwidację spółki itp.
  2. Credit event upon mergerzdarzenie kredytowe związane z fuzją – następuje fuzja lub połączenie podmiotów w, wyniku których zobowiązanie referencyjne jest przejmowane przez podmiot o niższym ratingu kredytowym, Np. podmiot Q posiadający rating AAA zostaje przejęty przez podmiot W o ratingu A+, w takiej sytuacji szansa, że udzielony kredyt zostanie spłacony w całości jest znacznie mniejszy.
  3. Cross acceleration (Bond acceleration) – postawienie zobowiązania referencyjnego w stan wymagalności na skutek zdarzenia kredytowego dotyczącego innych zobowiązań podmiotu referencyjnego,
  4. Cross default (Bond default) – zdarzenie o podobnym charakterze jak zdarzenie poprzednie ale ta klauzula ma charakter zapobiegawczy, dotyczy sytuacji gdy możliwe jest zażądanie wymagalności aktywów referencyjnych przed momentem faktycznego defaultu tych innych aktywów podmiotu referencyjnego,
  5. Downgrade – obniżenie ratingu kredytowego np. z AAA do A+,
  6. Failure to pay – brak terminowej zapłaty (najczęściej ustalany jest minimalny limit wielkości zaległych zapłat),
  7. Repudiation – odmowa / moratorium – dłużnik referencyjny kwestionuje, podważa zasadność zobowiązania, przykładem, czego może być chiński COVEC i afera z odcinkiem autostrady A2
  8. Restructuring – restrukturyzacja zadłużenia.

  Ceną tego kontraktu jest odpowiedni procent całego zobowiązania w skali roku, na którego w pływ ma prawdopodobieństwo spłacenia długu przez wierzyciela ustalony jako rating przyznawany przez np. Moody’s, Standard & Poor’s czy Fitch

  Według analizy przeprowadzonej przez dziennik, koszty CDS-ów takich europejskich banków jak banków jak Royal Bank of Scotland, PNB Pariba, Deutsche Bank i Intesa Sanpaolo zaczynają osiągać poziomy, które są wyższe od tych obserwowanych 3 lata temu po upadku Lehman Brothers. CDS-y szkockiego banku są na poziomie 343,54 pkt bazowych, co oznacza, że na każde 10 milionów funtów długu tego banku trzeba zapłacić 343 540 funtów by mieć pewność jego spłaty. Autorzy artykułu, jakim jest Philip Aldrick zauważyli, że poziom ten jest znacznie wyższy od tego z października 2008 roku, gdy bank uratowali pośrednio zmuszeni do tego podatnicy. Sytuacja ta pokazuję ponowną utratę zaufania inwestorów do banków.

  Jeden z bankierów pracujących na londyńskim parkiecie powiedział, że głównym problemem jest zmniejszająca się płynność, co zaczyna przypominać sytuacje z początków poprzedniego kryzysu. Według innego bankiera chcącego zachować anonimowość, na przełomie września i października czeka nas kryzys, który przyćmi poprzedni.

  Przyglądając się obecnej sytuacji kredytowej Europy wystarczy wspomnieć o szczycie z 21 lipca bieżącego roku. Angela Merkel, co prawda starała się zapewnić inwestorów, że parlament uchwali do 23 września zgodę na zwiększenie uprawnień Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, co było wynikiem szczytu, jednak trzeba wziąć pod uwagę inicjatywę kilku niemieckich posłów, którzy zaskarżyli zgodność EFSF z niemieckim prawem do trybunału konstytucyjnego. Decyzja ma zapaść 7 września, czyli za niecałe 2 tygodnie.

  Należy wspomnieć również o zdecydowanym negatywnym stanowisku Niemiec w sprawie zarówno emisji euro obligacji, jak również ostatnich interwencjach Europejskiego Banku Centralnego w sprawie obligacji Włoch i Hiszpanii. Kolejnym kolorem malującym pesymistyczny obraz zaufania na runku bankowym jest roszczenie Finlandii o dodatkowe zabezpieczenie greckiej pożyczki. Pozostałe kraje również zaczynają domagać się większych zabezpieczeń, co spowodowało zwołanie wideo-konferencji ministrów finansów zainteresowanych krajów.

  Podsumowując, obecna sytuacja na runku bankowym nie opiewa optymizmem i która w najbliższych tygodniach może znacząco się pogorszyć. Jeżeli liderzy Unii Europejskiej nie wdrożą konkretnych rozwiązań zamiast głoszenia populistycznych haseł o solidarności i konieczności udzielania pomocy, to w ciągu miesiąca czy dwóch spełnia się czarne wizje anonimowych informatorów z The Telegraph.

  Posted in: Komentarze Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*