Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Spekulacja na Jackson Hole

  Ben Bernanke

  Okres kilku ostatnich tygodni śmiało można nazwać jednym z najbardziej emocjonujących w ostatnich kilku latach. Rozpoczęło się od problemów kilku krajów europejskich z zadłużeniem oraz kabaretem amerykańskich polityków w sprawie limitu zadłużenia.

  Gdy w końcu osiągnięto konsensus i wydawało się, że powrócą wzrosty, na co wskazywały poziomy techniczne, agencja S&P obniżyła rating obligacji najpotężniejszego państwa świata, co zapoczątkowało panikę zarówno na naszej rodzimej GPW jak i innych parkietach.  Po kilku dniach gwałtownych spadków, coraz więcej inwestorów zaczęło wietrzyć okazję do tanich zakupów wywołanych paniką na decyzję, która była konsekwencją długich lat drukowania pustych pieniędzy.  Pretekstem do wzrostów okazała się opublikowana w piątek 11 sierpnia o godzinie 14: 30 czasu polskiego informacja o liczbie podań o zasiłek dla bezrobotnych. Zamiast prognozowanych 403 tys. wyniosła ona 395 tys., co przy stosunkowo wyprzedanym rynku zapoczątkowała korektę spadków i pozwoliła odrobić póki co kilka procent. Patrząc na obecną sytuacje analitycy są zgodni, iż nie jest to powrót hossy po dotkliwej korekcie, lecz chwilowe uspokojenie parkietu przed dalszą aprecjacją wartości portfela, co potwierdza mały obrót.

  Warto jednak zauważyć na prawidłowość, jaka towarzyszy zjawisku chwilowego zaprzestania spadków. Otóż zazwyczaj takie odreagowanie pozwala na odzyskanie od 30% do 50% spadków, przy czym ta druga wartość dotyczy znacznie płynniejszych parkietów niż nasza rodzima GPW. W tym czasie cześć inwestorów kupuje na krótki okres akcje napędzając wyprawę na północ, co przyciąga mniejszych chcących wykorzystać okazję będąc w przeświadczeniu o zakupie na dołku. W końcu ci, co nie sprzedali akcji w czasie największych spadków, pozbywają się ich redukując straty, zaś ci inwestorzy, którzy kupowali akcje na bardzo krótki okres również zaczynają tworzyć storę podażową, co w konsekwencji doprowadza do gwałtownego powrotu spadków.

  Od szczytu z początku kwietnia do 11 sierpnia indeks polskich blue chipów stracił prawie 30% zaś przez ostatnie 11 dni wzrósł o blisko 7%. Oznacza to, iż teoretycznie przed nami możliwość odrobienia/zarobienia kolejnych 2-5%. Pretekstem do podtrzymania ruchu korygującego może być nic innego jak spekulacja pod konferencje w Jackson Hole. Konferencja ta odbywa się, co roku gdzie Ben Bernanke może zapowiedzieć kolejna, trzecią już fazę luzowania ilościowego. Pomijając fakt, iż pompowanie kolejnych kontenerów pustych dolarów przyczynił się do sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie to również faktem jest, iż ten zabieg pozwolił na 28% wzrost (globalny indeks MSCI AC World) miedzy dniem ogłoszenia drugiej rundy luzowania ilościowego do jego zakończenia. Warto nadmienić, że QE2 został ogłoszony właśnie w Jackson Hole w przybliżonej dacie (27 sierpnia ubiegłego roku)

  Dziś, w poniedziałek 22 sierpnia wig20 wzrósł o 2,32% zachowując się podobnie jak inne parkiety, co potwierdza możliwość spekulacji pod wystąpienie szefa FED. Jeżeli rzeczywiście zostanie ogłoszona trzecia runda luzowania, można będzie zastanowić się nad inwestowaniem (przynajmniej w krótkim terminie). W przeciwnym wypadku należy spodziewać się gwałtownego odreagowania na południe, co może zapoczątkować dalszy spadek noża.

  Posted in: Komentarze Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*