Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Styczeń 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Reklama

  hit counter

  UTP-nowy system transakcyjny

   

  UTP_coming_soon
  W ostatnim czasie uczestniczyłem w dwóch warsztatach związanymi z instrumentami pochodnymi na polskim rynku. Oba te warsztaty prowadziły osoby pracujące na GPW i przy okazji szkolenia pojawił się temat UTP( Universal Trading Platform) oraz jego możliwości. Sam system ma zostać wdrożony 15.03.2013 r. Tym samym zastępując poprzedni.

  Nowy system transakcyjny zastępuje wysłużony Warset. Ma być milowym krokiem oraz dać nowe możliwości dla inwestorów. Łukasza Jańczak o UTP „ma przyciągnąć nowych inwestorów i zwiększyć obroty, które w ostatnim czasie są rzeczywiście dosyć słabe”.  UTP umożliwi wprowadzenia na polskim rynku handlu algorytmicznego dzięki obsłudze 20 tyś. transakcji na sekundę(Warset umożliwiał 300). Czy to jedyna zmiana jaką niesie wprowadzany system? Okazuje się, że nie, ponieważ  GPW wprowadza wiele zmian np. w zasadach dogrywki czy zasadach obsługi zleceń WUJ w fazach przed otwarciem i przed zamknięciem. Zostanie wprowadzony System Animatora Rynku(SAR), nowe typy zleceń (WDC, WNZ, WNF), które są sporym udogodnieniem dla inwestorów. Ponad to zostanie wprowadzone nowe zlecenie PEG tzw. zleceniem z limitem powiązanym z kursem referencyjnym. Inwestor ma możliwość określenia dodatkowego limitu, maksymalnego / minimalnego dla oferty kupna/sprzedaży. Ma to uchronić inwestora przed zawarciem niekorzystnej dla niego transakcji. Więcej o zmianach możecie przeczytać na stronie GPW.

  Zmiany nie dotyczą tylko wyżej wspomnianych, ale na inwestorów czeka większa oferta produktów. Zacznijmy najpierw od opcji. Obecnie mamy 4 opcje CALL i PUT na indeks WIG20 o zapadalności co kwartał. Giełda chce wprowadzić więcej opcji o zapadalności co miesiąc i nie tylko na indeks, ale też i akcje(A-styczeń, B-Luty itp.). Należy jednak pamiętać, że kiedyś były opcje na akcje i nie cieszyły się dużą popularnością. Jednak taka alternatywa umożliwia lepsze zabezpieczenie portfela przez inwestorów, a także możliwość zarabiania na różnicy premii. Giełda chce przyciągnąć inwestorów za pomocą nowych kontraktów terminowych na waluty i stopę procentową. Kontrakty na waluty mają obejmować pary z polską złotówką(USD/PLN, EUR/PLN,CHF/PLN). Natomiast kontrakty na stopę procentową mają obejmować WIBOR i WIBID.

  Wszystkie te zmiany wydają się bardzo atrakcyjne dla inwestorów, czy uda się przyciągnąć zagraniczny kapitał i zwiększyć obroty na GPW? Co uważacie o HFT lub kontraktach na stopę procentową? Jak podchodzicie do nowych rozwiązań i oferty?

  Posted in: Komentarze Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*