Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  Wy mówcie i piszcie swoje, my robimy swoje

  ben

  To miał być jeden z najbardziej sądnych dni dla rynków finansowych od dłuższego czasu, i Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zrobiła wszystko, aby właśnie tak było. Kiedy większość ekonomistów, analityków oraz zarządzających funduszami spodziewało się po wrześniowym posiedzeniu FEDu ograniczenia programu luzowania pieniężnego, czyli mniejszego dodrukowywania pieniędzy i skupowania obligacji, Ben Bernanke i pozostali członkowie Rady zdecydowali, iż nie dojdzie do żadnych zmian. Oznacza to, że wciąż co miesiąc na rynek będzie trafiało 85 mld dolarów, aby wspomagać amerykańską gospodarkę, wysokie, niezadowalające Radę bezrobocie i inflację.

  Komentarze przed wczorajszym posiedzeniem mówiły o zmniejszeniu nakładów inwestycyjnych FEDu o 10-15 miliardów dolarów. Rezerwa Federalna decyzje o zmianach w funkcjonującym programie opiera na danych makroekonomicznych z rynku pracy (bezrobocie i payrolle), rynku nieruchomości, przemysłu oraz stopie inflacji. Większość z tych danych od paru miesięcy wskazywało na polepszającą się kondycję największej gospodarki świata, ale to jednak nie wystarczyło.

  Co nikogo nie powinno dziwić, wczorajszy komunikat spowodował euforię na giełdach oraz znaczny spadek rentowności obligacji pozostałych gospodarek rozwiniętych, jak i gospodarek wschodzących – w tym Polski.

  Para walutowa

  Zmiana

  Rentowność 10-Y Obl.

  Zmiana

  EUR/USD

  +0,12 %

  Niemcy

  -3,95 % (- 7,9 pb)

  GBP/USD

  -0,63 %

  Wielka Brytania

  -3,43 % (- 10,3 pb)

  CHF/USD

  +0,26 %

  Polska

  -3,27 % (- 14,6 pb)

  USD/PLN

  +0,77 %

  Hiszpania

  -1,77 % (- 7,8 pb)

  USD/JPY

  +1,13 %

  Stany Zjednoczone

  +1,29 % (+ 3,5 pb)

  USD/TRY

  +0,84 %

  Japonia

  -0,67 % (- 3,9 pb)

  Źródło: Stooq.pl i CNBC.com

  Giełda

  Zmiana

  WIG20

  +1,99 % (47,14 pkt)

  DAX

  +0,67 % (58,12 pkt)

  CAC

  +0,85 % (35,64 pkt)

  FTSE250

  +0,32 % (47,88 pkt)

  NIKKEI

  +1,80 % (260,82 pkt)

  S&P 500

  -0,20 % (3,49 pkt)   [godz. 21]

  Źródło: Stooq.pl

  Co nas teraz czeka?
  Cóż… decyzja banku centralnego przywróci nam krótkookresowo wysoką zmienność na rynkach. Drukowanie takich ilości pieniądza przez Amerykanów przywróci „nadzieję” w obligacje krajów wschodzących, gdyż ich rentowności pójdą w dół. Październikowe i listopadowe spotkania głównych ekonomistów USA z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie powinny przynieść żadnych zmian w programie QE3, bo musiałoby to być spowodowane bardzo, bardzo dobrymi figurami makroekonomicznymi z amerykańskiej gospodarki. Faktem ważnym odnotowania jest odejście ze stanowiska szefa FED przez Bena Bernanke po grudniowym posiedzeniu. Po pierwsze, trudno przypuszczać, aby Ben odważył się mimo wszystko podjąć decyzję o ograniczeniu drukowania pieniędzy na ostatnim, kierowanym przez siebie posiedzeniu; po drugie, główną, i tak naprawdę, jedyną kandydatką na objęcie urzędu po nim jest Janet Yellen, która jest zwolenniczką programu luzowania pieniężnego, i opowiada się za jej kontynuowaniem w obecnej wielkości.

  Wprawdzie prawdopodobieństwo zmian w QE3 do końca roku jest już niskie, to wszyscy będą niecierpliwie wyczekiwali kolejnych danych makroekonomicznych ze Stanów, oficjalnych komunikatów, indeksów wyprzedzających i plotek oraz zastanawiali się jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w gospodarce światowej – na pewno bez wujka Bena, prawie pewne że z ciocią Janet, ale z ograniczonym czy takim samym programem Quantitative Easing…?

   

  Igor Markowski

  igor.markowski@pokonac-rynek.pl

  Posted in: Komentarze Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*