Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Model CAPM w praktyce – PKO BP

  Model CAPM jest znany każdemu studentowi uczelni ekonomicznych. Jednak zarówno jego interpretacja jak i implementacja przychodzi już z większym trudem. Czy model CAPM może przydać się inwestorowi? Czy na jego podstawie możliwe jest wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków? Tym artykułem, zainspirowany wykładami profesora Aswatha Damodarana, rozpocznę serię wpisów na temat finansów przedsiębiorstw skupiając się na ich zastosowaniu w praktyce.

  Model CAPM (Capital Asset Pricing Model), znany w języku polskim jako model rynku kapitałowego, jest modelem wprowadzonym około 50 lat temu. Na jego podstawie możemy obliczyć wymaganą dla inwestora stopę wzrostu w zależności od ponoszonego ryzyka rynkowego. Otrzymana stopa zwrotu jest jednocześnie kosztem kapitału, dlatego model CAPM służy również do oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. Wynagradzane jest tylko ryzyko systematyczne, gdyż według założeń modelu inwestor ma portfel w pełni zdywersyfikowany.

  Wzór ma postać: R = Rf + B* (Rm-Rf), gdzie R to oczekiwana stopa zwrotu z akcji spółki, Rf stopa wolna od ryzyka, B beta spółki, a Rm stopa zwrotu z wszystkich możliwych aktywów. (Rm-Rf) jest premią za inwestowanie w akcje; nawias ten należy zawsze interpretować jako jedną liczbę.

  Stopa wolna od ryzyka jest najczęściej stopą zwrotu z obligacji długoterminowych. Jednak podejście to prawidłowe jest tylko tylko dla krajów z ratingiem AAA. W oprocentowaniu polskich obligacji wkalkulowane jest ryzyko niewypłacalności, dlatego stopa wolna od ryzyka powinna być niższa niż oprocentowanie krajowych obligacji, które aktualnie wynoszą 4,08%. Damodaran proponuje kilka możliwości obliczenia stopy wolnej od ryzyka, jedną z nich jest odjęcie od oprocentowania obligacji typowego spreadu za niewypłacalność, który dla ratingu polskich obligacji – A wynosi 1%. Dlatego też przyjęta stopa wolna od ryzyka wynosi 3,08%.

  Współczynnik beta pokazuje, jak cena akcji spółki reaguje na zmianę ceny indeksu giełdowego. Dla bety równej 1, cena akcji zmienia się tak jak rynek, dla bety mniejszej od 1 w mniejszym stopniu niż rynek, dla bety większej od 1 w większym stopniu niż rynek.

  W celu obliczenia bety należy poprowadzić regresję, gdzie na osi x umieszczone zostaną stopy zwrotu z indeksu, a na osi y stopy zwrotu z akcji. Poszukujemy wtedy dwóch zmiennych  z równania R = a +B*Rm, mianowicie a i B. Dla analizowanej spółki, którą będzie PKO BP, beta wynosi 0,869, alfa 0,06%, a R^2 tego równania 52,8% (źródło: Bloomberg). Dla obliczenia bety i alfy zostały użyte tygodniowe stopy zwrotu od 5 sierpnia 2011 r. do 26 lipca 2013 r. Indeksem był WIG20. Warto zwrócić uwagę na interpretację tych współczynników. Wartość bety oznacza, że gdy indeks zmieniał się o 1%, cena akcji zmieniała się o 0,867%. Wartość alfy sama w sobie nam nic nie mówi. Jeżeli jednak odejmiemy od niej (1-B) * Rf to otrzymamy tzw. alfę Jensena, która informuje nas o tym, jak zachowywał się kurs akcji spółki w porównaniu do oczekiwanej stopy zwrotu ze względu na ryzyko. Wartość dodatnia wskazuje lepszą niż oczekiwano stopę zwrotu, ujemna o gorszą. Przed podstawieniem stopy wolnej od ryzyka, należy ją przedtem ujednolicić do interwału tygodniowego, która w przypadku PKO BP wynosi 0,01%. Wynika z tego , że tygodniowo kurs PKO BP zachowywał się o 0,05% lepiej niż wynika to z modelu, co rocznie daje 2,6%. R^2 informuje, o jakości dopasowania danych do modelu. W badanym przypadku 52,8% zmian cen akcji spółki da się wyjaśnić poprzez zmiany na rynku. Reszta to zmiany wynikające z ryzyka systematycznego spółki.

  Wspomnianego nawiasu (Rm-Rf) nie należy traktować intuicyjnie, podstawiając za Rm stopę zwrotu z rynku akcji za ostatni rok. Jeżeli poprzedzający rok był kiepski dla giełdy, prognozowana stopa zwrotu z akcji spółki wychodziłaby ujemna. Rozsądnym podejściem jest obliczenie średniej stopy zwrotu dla odpowiednio długiego okresu. Taki sposób ma jednak pewien mankament, gdyż odwołujemy się wtedy do wartości historycznych. Aswath Damodaran zaproponował inne podejście polegające na dodaniu do implikowanej premii za ryzyko dla rynku amerykańskiego spreadu za niewypłacalność dla danego kraju pomnożonego przez relatywne odchylenie standardowe rynku akcji i obligacji. Dla rynku polskiego premia za ryzyko inwestowania w akcje liczona w ten sposób wynosi 7,3% (źródło: http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/datafile/ctryprem.html).

  Mając poszczególne dane, możemy obliczyć oczekiwaną stopę zwrotu. Wynosi ona R = Rf + B* (Rm-Rf), 3,08% + 0,869* 7,3%, czyli 9,42%. Co to oznacza dla inwestorów? Jeżeli według naszej wyceny, cena akcji spółki wzrośnie więcej niż 9,42% to powinniśmy kupować akcje polskiego giganta bankowego.

  Korzystając z modelu CAPM należy zachować oczywiście czujność. Beta obliczana jest dla wartości historycznych, dlatego wybierając interwał trzeba zwrócić uwagę na zmiany zachodzące w spółce. Po przejęciu innego przedsięwzięcia lub zmianie strategii ryzyko może okazać się zupełnie inne niż to obliczone na podstawie danych historycznych.

  Mateusz Andrzejewski

  mateusz.andrzejewski@pokonac-rynek.pl

  Posted in: Analiza Fundamentalna Tagged: , , , ,

  Dodaj komentarz

  /*