Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  Obligacje zaoferowane przez PKN Orlen szansą na rozwój rynku Catalyst

  Orlen

  W ostatnim poście na temat obligacji przedsiębiorstw opisałem rekordową emisję przeprowadzoną przez firmę Verizon na potrzeby przejęcia. Na polskim rynku kilka miesięcy temu głośno było o emisji obligacji PKN Orlen dla inwestorów indywidualnych. Oczywiście wartość nominalna obligacji była nieporównywalnie niższa, jednak zaskoczenie popytem inwestorów  podobne. Warto przyjrzeć się programowi emisji obligacji PKN Orlen ze względu na bardzo prawdopodobne emisje tego podmiotu w przyszłości.

  W maju i czerwcu br. PKN Orlen zaoferował dwie transze obligacji po 200 mln zł ze zmiennym oprocentowaniem, wynoszącym 1,5% powyżej WIBOR6M. Obecnie jest to 4,2%. Oprocentowanie jest zdecydowanie niższe od tego, które oferują inni emitenci na rynku Catalyst, jednak wyższe od obligacji skarbowych i lokat. W ujęciu nominalnym oferowane oprocentowanie jest najniższe porównując do warunków emisji poprzednich emitentów. Termin wykupu to 4 lata, a rating BBB+. Obligacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Stopa redukcji na obligacje serii A wyniosła 40,9%. Na obligacje serii B zapisało się 3 razy więcej inwestorów niż na serię A.

  Program emisji obligacji wynosi 1 mld zł. Nie jest wykluczone, że następna transza zostanie wyemitowana jesienią br. Warto wziąć to pod uwagę planując inwestycje w najbliższym czasie. Oprocentowanie zaoferowane przez PKN Orlen jest zdecydowanie niższe niż przeciętne oferowane na rynku Catalyst, jednak rozpoznawalność oraz solidność emitenta  bezsprzecznie większa. Odsyłam tutaj do bloga „Osiem lat z IKE” – http://osiemlatzike.wordpress.com/2013/08/20/sierpien-13-wartosc-rachunku-ike/ , gdzie autor przyznaje, że „wszyscy eminenci zakupionych przeze mnie obligacji ogłosili upadłość”.

  Nadspodziewanie udana emisja obligacji PKN Orlen pokazuje zapotrzebowanie na tego typu emitentów na rynku Catalyst. Polacy szukają bezpiecznych inwestycji, oprocentowanych wyżej niż lokaty czy obligacje skarbowe. Niski kupon w połączeniu z dużym popytem wskazują na lukę w instrumentach finansowych dostępnych dla inwestorów indywidualnych. Poprzez emisje obligacji blue-chipów rynek Catalyst byłby w stanie rozwijać się zdecydowanie szybciej. Miejmy nadzieję, że inne giganty z polskiego rynku pójdą w ślad PKN Orlen.

  Mateusz Andrzejewski,
  mateusz.andrzejewski@pokonac-rynek.pl

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analiza zdarzeń Tagged: , , , ,

  Comments: Obligacje zaoferowane przez PKN Orlen szansą na rozwój rynku Catalyst

   gosia.glinka
   Commented:  6 stycznia 2014 at 19:53

   Hej, zainteresował mnie Twój wpis. Chętnie dodam ten blog do mojej listy najlepszych blogów biznesowych http://blogibiznesowe.blogspot.com/, będzie on bardziej widoczny i zyska większą popularność . Pozdrawiam, Gosia.

  Dodaj komentarz

  /*