Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  Oferta Publiczna Polskiego Holdingu Nieruchomości

  Debiut Polskiego Holdingu Nieruchomości nie stał się ulubionym tematem polskich mediów. Oferta publiczna Alioru wzbudziła zdecydowanie większe reakcje. Nie ma jednak co się dziwić, tym razem oferta jest zdecydowanie mniejsza – sprzedawane akcje PHN są warte 281 mln zł, co w porównaniu z wartością oferty Alioru – 2,1 mld zł, nie robi praktycznie żadnego wrażenia. Również ostatnia sprzedaż akcji przeprowadzona przez Skarb Państwa – ZE PAK była zdecydowanie większa – 680 mln zł. Czy jednak należy przekreślać inwestycję w Polski Holding Nieruchomości tylko ze względu na niższe zainteresowanie mediów?

  Tak jak zazwyczaj, Skarb Państwa nie emituje nowych akcji, tylko sprzedaje te już istniejące. Aktualnie posiada 100 procent wszystkich akcji. Prywatyzacja ma się odbyć w dwóch etapach. Pierwszy, który obserwujemy teraz, zakłada sprzedaż 25 procent za pośrednictwem giełdy. Pierwotnym terminem był koniec pierwszego półrocza 2012 roku, jednak z powodu słabej koniunktury na rynku nieruchomości oferta została odwołana. Następnie do końca 2013 roku Skarb Państwa zamierza sprzedaż część udziałów inwestorowi branżowemu, tak aby stać się akcjonariuszem mniejszościowym z około 20-25-procentowym udziałem. W ofercie publicznej inwestorom indywidualnym przypada 15 procent z możliwością zwiększenia do 25 procent. Zapisywać można się do 1 lutego, płacąc 26 zł (jest to tzw. cena maksymalna oferty), na nie więcej niż 1500 akcji. Ostateczną cenę poznamy 4 lutego, a akcje zadebiutują nie później niż 13 lutego.

  Biorąc po uwagę cenę maksymalną – 26 zł, spółka jest wyceniana na 1,1 mld zł, co daje współczynnik cena/wartość księgowa na poziomie 0,64. Teoretycznie oznacza to, że za 0,64 zł kupujemy 1 zł aktywów netto firmy! Wartość tego współczynnika jest bardzo interesująca, dlatego proponuję przyjrzeć się tej spółce trochę bliżej.

  Polski Holding Nieruchomości powstał w 2011 roku z połączenia państwowych spółek nieruchomości. Około 70 procent majątku spółki przypada na Warszawę i jej okolicę. W strukturze aktywów dominują nieruchomości biurowe. Spółka zamierza skoncentrować się na kluczowych projektach sprzedając część majątku oraz przeprowadzić restrukturyzację. Analitycy zwracają uwagę na dużą nieefektywność grupy – rentowność jest zdecydowanie niższa od średniej rynkowej, a zatrudnienie wciąż jest za wysokie. Pomimo zmniejszenia go z 870 pracowników do około 300, spółka zamierza zwolnić kolejne 200 osób. Nie będzie to niestety łatwe zadanie – spółki Skarbu Państwa są bardzo odporne na redukcje zatrudnienia, a związki zawodowe odgrywają w nich bardzo ważną rolę.

  Spółka za rok 2009, 2010 oraz trzy pierwsze kwartały 2012 roku wykazała stratę netto, jednakże po odliczeniu zdarzeń jednorazowych wynik jest pozytywny. Spowodowane jest to głównie koniecznością przeszacowania aktywów. Dlatego średnioterminowa inwestycja w spółkę może przypominać bardziej spekulację cenami nieruchomości niż klasyczną inwestycję w spółkę. Przedsiębiorstwo ma jednak długi horyzont inwestycyjny, dlatego chwilowe wahania cen aktywów nie stanowią kluczowego problemu. Inwestorzy długoterminowi powinni bardziej skupić się na planowanych efektach restrukturyzacji. Ciekawostką jest bardzo małe zadłużenie spółki, które pozwoli w przyszłości wykorzystać dobrą zdolność kredytową do lewarowania swojej działalności operacyjnej.

  Wyceny analityków są dosyć hojne, mieszczą się w przedziale od 23-39 zł. Niestety w przypadku publicznych ofert Skarbu Państwa często można zauważyć wyceny przewyższające cenę maksymalną, dlatego nie sugerowałbym się rekomendacjami domów maklerskich. Wczoraj „Parkiet” poinformował, iż fundusze inwestycyjne nie są zainteresowane ceną wyższą niż 20 zł. Może to oznaczać niższą cenę końcową dla inwestorów indywidualnych. Podczas oferty publicznej Alioru jej obniżenie pozwoliło na zyski w dniu debiutu.

  Wszystko zależy jednak od sentymentów rynkowych panujących w dniu pierwszych notowań. W przypadku dwóch ostatnich znaczących ofert publicznych stopy zwrotu z samego debiutu nie były oszałamiające – 0 % w przypadku ZE PAK oraz 4,5 % dla Alioru. Po krótkim czasie obydwie spółki dały jednak zarobić cierpliwym inwestorom. Jest to sprzeczne z wcześniejszymi dużymi ofertami publicznymi (np. GPW), kiedy opłacało się sprzedać akcje w dniu debiutu. Jak będzie tym razem, przekonamy się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Ja zaryzykuję, oczekując dyskonta w stosunku do ceny maksymalnej oraz grając typowo pod debiut. A Wy?

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analiza zdarzeń Tagged: , , , ,

  Comments: Oferta Publiczna Polskiego Holdingu Nieruchomości

  1. Pingback: Podsumowanie dnia - 12 luty 2013

  Dodaj komentarz

  /*