Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Pomyłka naukowców z Harvardu

  Thomas Herndon

  Temat, choć jest stosunkowo stary – cała sytuacja miała miejsce 3 miesiące temu, to z racji swojej małej popularności w Polsce wydaję mi się wart zaprezentowania. Doktorant z University of Massachusetts, Thomas Herndon (zdjęcie po lewej stronie), odkrył nieprawidłowości w pracy dwóch znanych naukowców z Harvardu z 2010 roku pt. „Growth in a Time of Debt”. W swojej pracy Kenneth Rogoff i Carmen Reinhart udowodnili tezę, iż dług publiczny powyżej 90% PKB wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy. Wielu polityków uważa, że zaciskanie pasa jest najlepszym sposobem wyjścia z kryzysu, dlatego też praca była często cytowana. Na co takiego zwrócił uwagę młody doktorant?

  Sam sposób dostrzeżenia tych błędów jest bardzo interesujący. Thomas Herndon otrzymał od nauczyciela ekonometrii, Roberta Pollina, zadanie powtórzenia dowolnie wybranego badania ekonometrycznego. Thomas Herndon, który wybrał pracę „Growth in a Time of Debt” nie był jednak w stanie uzyskać podobnych rezulatów. Wspólnie z Robertem Pollinem, który początkowo nie był w stanie uwierzyć, że Thomas Herndon nie jest w stanie uzyskać podobnych wyników, poprosili profesorów Harvardu o dostęp do danych, na których pracowali. Po ich przeanalizowaniu, Thomas Herndon, Robert Pollin oraz Michael Ash wydali pracę, w której ukazali kilka istotnych nieprawidłowości.

  Pierwsza z nich polegała na nieprzeciągnięciu formuły na wszystkie państwa, co odpowiadało za spadek PKB 0,3% (screenshot po prawej stronie). Brakowało również kilku okresów: dla Australii lata 1946-1950, Nowej Zelandii 1946-1949 i Kanady 1946-1950. Dla Kanady było to o tyle istotne, że pomimo długu powyżej 90% PKB, odnotowała w tym czasie średni wzrost PKB na poziomie 3%. Naukowcy tłumaczyli to brakiem danych. Kolejną wątpliwą kwestią był sposób ważenia poszczególnych danych. Badanie zostało przeprowadzone w taki sposób, że najpierw został policzony średni wzrost PKB dla każdego kraju w czasie, gdy dług wynosił więcej niż 90% PKB, a następnie średnia arytmetyczna ze wszystkich krajów. W ten sposób Anglia, która miała 17 lat dług większy niż 90% PKB miała taką samą wagę w badaniu jak Nowa Zelandia, która miała tylko 1 taki rok. Thomas Herndon, Robert Pollin oraz Michael Ash zamiast średniego spadku PKB o 0,1% otrzymali wzrost o 2,2%.

  Jaki płynie z tego wniosek dla każdego z nas? Należy zawsze sprawdzać swoje źródła. Oczywiście nie chodzi o ponowne przeprowadzanie cytowanych badań. Jednak w Internecie krąży wiele niesprawdzonych informacji. Dlatego zawsze lepiej korzystać z pewnych witryn, a przekazywaną dalej informację sprawdzić na innym serwisie.

  Mateusz Andrzejewski
  mateusz.andrzejewski@pokonac-rynek.pl

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Komentarze Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*