Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  Problemy wewnętrzne Niemiec

  Angela Merkel podczas konferencji CDU

  Partia CDU kanclerz Niemiec Angeli Merkel po raz piąty przegrało lokalne wybory z socjaldemokratami, co rynki dyskontują jako słabnięcie niemieckiego stanowiska w sprawie zadłużenia europy. „Wyniki partii kanclerz Merkel pokazują niezadowolenie wyborców ze sposobu, w jaki stara się rozwiązać kryzys zadłużenia w Europie” – mówi Chris Weston, trader IG Markets w Melbourne.

  Artykuł został sporządzony w dniu 05.09.2011 jednak ze względu na nieuczciwość poprzedniego dostawcy 000webhost.com ponownie go wrzucam na stronę. 

  W rodzinnym regionie kanclerz Niemiec- Meklenburgii-Zachodniej Pomeranii partia CDU uzyskała najgorszy rezultat w historii. W porównaniu z wynikami z przed pięciu latami poparcie dla partii Angeli Merkel spadło o 5,7% do poziomu 23,1%. Tak dotkliwa strata obrazować może nadszarpnięcie zaufania do kanclerz, która mimo kryzysu w strefie euro, aktywnie uczestniczyła w kampanii. Według prognoz wyborczych podanych przez telewizję ZDF, wybory w tym regionie wygrała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) uzyskując 35,7% głosów, co oznacza, że wiąż pozostanie przy władzy. Niepokoić może fakt, iż skrajnie prawicowa Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) również może wejść ponownie do 7% parlamentu. Co prawda kontrowersyjna parta uzyskała o 1,8% głosów mniej niż z przed pięciu latami, jednak z poparciem 5,5% lokalnego społeczeństwa może uczestniczyć w posiedzeniach parlamentarnych?

  Słabe wyniki CDU można wiązać z rozczarowaniem społeczeństwa sposobem rozwiązywania kryzysu strefy Euro. Jednym z propozycji kanclerz jest zwiększenie środków, jakie do dyspozycji miałaby Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Angela Merkel, zapewnia inwestorów, że parlament uchwali do 23 września zgodę na zwiększenie uprawnień (EFSF), co było wynikiem szczytu z 21 lipca, jednak trzeba wziąć pod uwagę inicjatywę kilku niemieckich posłów, którzy zaskarżyli zgodność EFSF z niemieckim prawem do trybunału konstytucyjnego. Decyzja ma zapaść 7 września, czyli za 2 dni.

  Według agencji Reuters aż 2 na 3 Niemców sprzeciwia się większemu funduszowi ratunkowymi. Sprzeciw społeczeństwa wobec ratowania „krajów południa” oznacza zarówno rozsądne stanowisko: „niech wypiją piwo, jakie sobie zaważyli”, ale również odwrócenie się od solidarności członków unii europejskich w czasach, gdy ta pomoc jest pierwszy raz potrzebna w takim wymiarze. Integracja nigdy wcześniej nie była wystawiona na taką próbę i jeżeli okaże się, że pomoc krajów zachodu zostanie wstrzymana należy zastanowić się nad ideą przynależności do unii.

  Według tej samej agencji ponad połowa Niemców odrzuca ideę Euro-obligacji. Stanowisko to podzielane jest również przez kanclerz Niemiec, która uważa, że ich emisja osłabiłaby motywację krajów południa do uzdrowienia finansów publicznych. Stanowisko najpotężniejszej kobiety świata według Forbes podzielają również m.in. Maria Fekter (minister finansów Austrii), Finowie i Holendrzy. Nicolas Sarkozy podczas szczytu francusko-niemieckiego dał do zrozumienia, że bez jednolitej polityki budżetowej (czyżby wspólny, europejski rząd?) Euro-obligacje nie mają podstaw.

  Z punktu widzenia standardów stosowanych przez agencje ratingowe, stanowisko prezydenta Francji jest w pełni zrozumiałe. Dyrektor ds. europejskich Standard & Poor’s Moritz Kraemer powiedział, że jeśli kraje strefy euro zaczną emitować wspólne obligacje, ich rating będzie odpowiadał wiarygodności kredytowej najsłabszego państwa uczestniczącego w takim przedsięwzięciu. Taka metodologia oceny bonów skarbowych (obligacji), które są emitowane przez kilka podmiotów publicznych jest znana i stosowana Np. dla oceny długu zaciągniętego przez kilka niemieckich samorządów.

  Za aktywistów euro-obligacji uważa się włoskiego ministra finansów Giulio Tremontiego i szefa Eurogrupy Jean-Claude Junckera, lecz przy niezmienionej metodologii oceniania papierów dłużnych przez agencje ratingowe, w prowadzenie takiego rozwiązania nie tylko nie poprawi sytuacji krajów zadłużonych, ale również znacząco pogorszy sytuacje tych stabilnych jak Niemcy. Według instytutu IFO emisja euroobligacji zwiększyłaby dla Berlina koszty zaciągania długu aż o 47 miliardów euro rocznie, bowiem różnica w rentownościach Niemiec i Np. Grecji wynosi aż 67%!

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Komentarze Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*