Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Rekomendacje wydawane przez domy maklerskie

  rekomendacja

  Jednym ze sposobów inwestowania bazując na analizie fundamentalnej jest powoływanie się na instytucje, które specjalizują się w ocenie sytuacji spółek. Analizując wyniki finansowe oraz sytuacje zarówno sektorową jak i koniunkturalną, są w stanie ocenić sytuacje spółki oraz jej potencjał do wzrostu w wyznaczonym okresie w postaci rekomendacji. Dla omawianej spółki, jaką jest KGHM Polska miedź rekomendacje pojawiają się dopiero w lipcu 2007 roku. Najczęstszymi komentatorami sytuacji miedziowej firmy są Domy Maklerskie UniCredit, Erste, PKO BP, Bank Millenium, BZ WBK oraz BRE Bank, dlatego niniejszy podrozdział jest poświęcony rekomendacjom wystawianym przez te instytucje. Podrozdział ten dostarczy również odpowiedzi na to czy inwestor powinien kierować się wskazówkami wydawanymi przez Domy Maklerskie czy też nie.

  Wykres poniżej przedstawia cenę akcji KGHM od lipca 2007 roku po dzień dzisiejszy oraz 22 rekomendacje, które wydały najpopularniejsze instytucje ratingowe zajmujące się omawianą kompanią

  rekomendacje dla KGHM

  Dom Maklerski BZ WBK

  Rekomendacje Domu Maklerskiego BZ WBK na wykresie zostały oznaczone kolorem niebieskim. W badanym okresie przeprowadzili trzy analizy, których szczegóły są zaprezentowane niżej.

  Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK w czerwcu 2009 roku podnieśli rekomendację dla spółki KGHM do kupuj ze sprzedaj i podnieśli cenę docelową do 84,0 zł z 23,0

  „KGHM notowany jest z +50% dyskontem wobec grupy porównywalnych spółek, a nasza 12-miesięczna cena docelowa wynikająca z wyceny SOTP w wysokości 84 zł (będąca pochodną korzystnych cen metali) skłania nas do wydania rekomendacji kupuj” – czytamy w raporcie.

  Analitycy podtrzymali swoją rekomendację kupuj dla akcji spółki KGHM, cenę docelową dla jednej akcji podwyższono o 17 proc. do 98 zł, wynika z raportu datowanego na 14 sierpnia.

  „Wyniki za II kwartał w dużej mierze pokryły się z oczekiwaniami, a zysk netto w I półroczu 2009r. wyniósł 1, 5mld zł (77% całorocznej prognozy). Naszym zdaniem przywrócenie hedgingu (40% produkcji miedzi w II półroczu 2009r. zabezpieczone na min. poziomie 4 628 USD/tonę) powinno zagwarantować zysk netto w 2009 r. w wysokości 2, 4 mld zł (o 27% więcej niż zakłada prognoza), pomimo 180 mln zł kosztów hedgingu. Istotne jest także, że nowy prezes spółki wydaje się zajmować twarde stanowisko wobec związków zawodowych – ograniczenie tego ryzyka zwiększyłoby znacznie wycenę spółki” – czytamy w raporcie.

  W raporcie z 16 marca, Analitycy Domu Maklerskiego BZ WBK obniżyli rekomendację dla akcji KGHM Polska Miedź do trzymaj z kupuj oraz cenę docelową do 110 zł z 112 zł poprzednio.

  „Obecnie nie dostrzegamy silnych krótkoterminowych czynników wzrostu dla ceny akcji spółki (przy niewielkim potencjale wzrostu cen surowców), podczas gdy zarządzanie gotówką przez KGHM w 2010r. może okazać się mało satysfakcjonujące dla inwestorów. Zarząd spółki wydaje się zdeterminowany wydać 3, 2 mld zł na CAPEX w 2010r., co nie przełoży się na szybki czy znaczący wzrost zasobów miedzi. Jeśli gotówka spółki zostanie pochłonięta przez prywatyzację Skarbu Państwa oraz przez nowy Fundusz Inwestycyjny (tylko drugi uzasadniony finansowo), dywidenda w b.r. może utrzymać się na niskim poziomie 6 zł/za akcję (DY 6 proc.) „ napisano w raporcie

  Podsumowując rekomendacje analityków Domu Maklerskiego BZ WBK można stwierdzić, że wszystkie komunikaty okazały się trafne. Jedynie daty rekomendacji mogą budzić zastrzeżenia, gdyż pierwsza z nich została podana, gdy trend wznoszący został zidentyfikowany zaś druga rekomendacja jest kontynuacją pierwszej bazującej właśnie na tym trendzie.

  Dom Maklerski UniCredit

  UniCredit na wykresie zaznaczony jest kolorem czarnym. Łącznie wydali cztery rekomendacje, z czego trzy się sprawdziły.

  Analitycy UniCredit, w raporcie z 2 marca 2009 roku, podwyższyli rekomendację dla akcji KGHM do kupuj z trzymaj oraz 12-miesięczną wycenę o 26 proc. do 43 zł.

  „ Podczas gdy pozytywne czynniki zewnętrzne (m.in. słaby złoty) są wciąż obecne, KGHM zaskoczył nas dwoma wewnętrznymi ulepszeniami: mocniejszą kontrolą kosztów i lepszą pozycją finansową netto. Oprócz tego zaobserwowaliśmy potencjał dla zwrotu zachowania zapasów miedzi na LME: dzisiaj Bloomberg podał, że zapasy miedzi na LME odnotowały największy spadek od października 2008 roku. Utrzymujemy nasze założenia dotyczące ceny miedzi i kursu USD/PLN na prawie niezmienionym poziomie odpowiednio 3.390 USD za tonę i 3,27. Jednak zakładając przewidywane niższe koszty jednostkowe produkcji podnosimy naszą prognozę zysków o 21 proc. do 1, 1 mld zł, co przekłada się na wskaźnik P/E 4, 1, co daje 51-proc. dyskonto wobec sektora. Podnosimy naszą rekomendację dla KGHM do +kupuj+ „– napisano w raporcie.

  W raporcie z 9 kwietnia, podtrzymali swoją rekomendację ‚kupuj’ dla akcji KGHM Polska Miedź. Cenę docelową dla jednej akcji spółki podwyższono do 64, 0 zł z 43, 0 złotych. W raporcie przyjęto cenę z 8 kwietnia, kiedy inwestorzy za jedną akcję KGHM płacili 53, 0 zł.

  Cena akcji KGHM wzrosła o 51% od 2 marca, kiedy podwyższyliśmy naszą rekomendację do ‚kupuj’. Utrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do akcji spółki, po podwyższeniu naszej ceny docelowej do 64, 0 zł na akcję oceniamy, że akcje oferują 21-proc. potencjał wzrostu” – czytamy w raporcie.

  Analitycy UniCredit CAIB w raporcie z 19 maja podnieśli cenę docelową dla spółki KGHM do 86, 0 zł z 64, 0 zł i utrzymali rekomendację na poziomie kupuj, wynika z raportu odtajnionego w piątek. Analitycy ocenili, ze wyniki za I kw. 2009 r. zaskoczyły pozytywnie.

  W sierpniu 2009 roku obniżyli rekomendację dla KGHM do „trzymaj” z „kupuj”

  Łącznie UniCredit wydał 4 rekomendacje, z czego 3 przypadały na największy wzrost w ostatnim okresie. Ostatnią wydał w okresie korekty w sierpniu 2009 roku i ta rekomendacja się nie sprawdziła.

  BRE Bank

  Rekomendacje analityków BRE Banku zostały zaznaczone na wykresie kolorem pomarańczowym. Wyznaczony okres zawiera trzy rekomendacje analityków tego banku i są one przedstawione poniżej.

  Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 3 lipca podwyższyli rekomendację dla akcji KGHM do „akumuluj” i ustalili cenę docelowa na 119 zł. „Sytuacja na rynku miedzi skłania nas do podwyższenia prognozy średniorocznej ceny miedzi w 2007 roku z 6.243 USD za tonę do 7.164 USD za tonę, a w roku przyszłym z 5.300 USD za tonę do 6.850 USD za tonę” – napisano w komunikacie.

  W raporcie z 30 października, obniżyli rekomendację dla akcji KGHM z „trzymaj” do „redukuj”

  „Wkrótkim okresie widzimy kilka czynników ryzyka dla akcji KGHM. Rynek miedzi wchodzi w okres sezonowego spowolnienia popytu, co powinno przekładać się na dalszy wzrost zapasów. Struktura popytu w 2007 opiera się na Chinach i zakupach SRB, przy zaskakująco słabej konsumpcji metalu w innych obszarach gospodarczych. Silny złoty niweluje pozytywny wpływ na wyniki wysokich cen miedzi i srebra” – napisano.

  Zdaniem analityków, przy wysokich cenach miedzi, spółka wykaże straty na transakcjach zabezpieczających, a przepływy z działalności operacyjnej w czwartym kwartale mogą rozczarować.

  „Ze względu na umocnienie złotego obniżamy przyszłoroczną prognozę zysku z 4, 1 mld zł do 3, 6 mld zł. Przy wyznaczonej cenie docelowej na poziomie 118 zł zalecamy redukowanie akcji spółki” – napisano.

  W raporcie z 8 czerwca, analitycy obniżyli rekomendację dla akcji KGHM do redukuj z akumuluj oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 66, 6 zł

  „Od czasu podwyższenia przez nas rekomendacji (listopad 2008), kurs akcji KGHM wzrósł o ponad 160 proc., na co pozwolił wzrost cen miedzi i srebra przy jednoczesnym osłabieniu złotego. W perspektywie najbliższych miesięcy widzimy kilka zagrożeń dla dalszego wzrostu cen metali, który obecnie w dużej mierze wynika ze spadku zapasów będącego konsekwencją popytu ze strony SRB (State Reserve Bureau – PAP) . Dalszy wzrost cen to rosnące ryzyko zakończenia zakupów przez SRB i uruchomień zamrożonych mocy produkcyjnych kopalń” – napisano.

  Podsumowując analitycy BRE Banku w ciągu badanego okresu podali trzy rekomendacje, z czego dwie były trafne. Ostatnia mimo wyraźnego trendu wznoszącego zachęcała do sprzedaży posiadanych akcji, co z perspektywy historii było błędem.

  Bank Erste

  Bank Erste na wykresie zaznaczony jest liniami czerwonymi. Podrozdział ten zawiera cztery rekomendacje dla akcji spółki KGHM, z czego zaledwie jedną nazwać można wartościową.

  Analitycy Erste Banku w raporcie z 5 grudnia 2007 roku utrzymali rekomendację dla spółki KGHM Polska Miedź na poziomie „kupuj”. Analitycy podkreślali, że wygaśnięcie kontraktów hedgingowych w II połowie 2007 roku pozwoli firmie w pełni skorzystać z wysokich cen miedzi. Z drugiej strony, główne ryzyka to aprecjacja złotego, zmienność cen i wysokie stałe koszty produkcji. Według nich, aktywa telekomunikacyjne koncernu (19, 61% akcji Polkomtela i 100% akcji Telefonii Dialog) należy szacować na 22, 20 zł na akcję KGHM. Analitycy Erste prognozowali, że przychody grupy wyniosą 12, 04 mld zł w 2007 roku wobec 11, 67 mln zł w poprzednim roku.

  W raporcie z 3 września 2008 roku obniżył rekomendację dla akcji KGHM do „trzymaj” z „kupuj”, ustalając cenę docelową dla papierów firmy na poziomie 74 zł.

  W raporcie z 23 lipca, ponownie podwyższyli swoją rekomendację dla akcji do trzymaj , jednocześnie podwyższyli cenę docelową dla jednej akcji do 80, 0 zł z 50, 0 zł, wynika z raportu odtajnionego w piątek. Analitycy Erste podtrzymali ocenę, że KGHM w długim terminie posiada solidne fundamenty, jednak obecna cena rynkowa jest zbliżona do wyceny ‚fair value’.

  W marcu 2010 roku Erste podniósł rekomendację dla KGHM do kupuj z trzymaj, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 120 zł.

  W przypadku banku Erste, zaledwie połowa rekomendacji sprawdziła się. Pierwsza z końca 2007 roku zachęcająca do kupna miała podstawy w analizie technicznej, jednak jak widać na wykresie w tym okresie miała miejsce eskalacja kryzysu, co w konsekwencji doprowadziło do dramatycznego spadku akcji. W drugim raporcie (mimo widocznych spadków) podtrzymali swoje rekomendacje, co również było błędna decyzją. Trzecia i czwarta rekomendacja, co prawda była trafna, lecz pierwsza z nich została wydana dawno po rozpoczęciu trendu. Jedynie ostatnią z nich można nazwać trafną. Prognozowali cenę na 120 zł przy wartości 100zł zaś przełamanie trendu nastąpiło przy ok. 115 złotych.

  Domu Maklerski Millenium

  Rekomendacje analityków domu maklerskiego Millenium na wykresie są przedstawione kolorem fioletowym

   Analitycy Millennium DM   w   raporcie   z   6   listopada   przedstawili rekomendację „redukuj” dla akcji KGHM i podnieśli cenę docelową do 103 zł z 95 zł

   „Główną przyczyną były niższe niż można by się spodziewać straty na hedgingu (wyniosły zaledwie 8, 5 mln zł). Pogarszające się warunki około rynkowe sprawiają jednak, że kolejne kwartały będą dla spółki słabsze. Wprawdzie nieznacznie podnosimy cenę docelową dla KGHM-u z 95 zł do 103 zł, to podtrzymujemy rekomendację +redukuj+” – czytamy w raporcie.

  W raporcie z 13 maja, analitycy Millenium podnieśli rekomendację dla akcji KGHM z – neutralnie do -akumuluj oraz podwyższyli cenę docelową ze 102 zł do 119, 6 złotych.

  „Sądzimy, że w najbliższym czasie ceny miedzi nie powinny mocno spadać, pomimo odwrotu na rynku EUR/USD oraz niepewności dotyczącej gospodarki światowej. Naszym zdaniem ewentualne spadki powinny  być powstrzymywane  dzięki  niskim zapasom  metalu” – napisano w raporcie.

  W raporcie z 11 marca analitycy Millennium DM obniżyli rekomendację dla KGHM do redukuj z neutralnie, podwyższając cenę docelową dla akcji spółki do 36, 5 zł z 22, 7 złotych.

  Wprawdzie widzimy możliwość kontynuacji wzrostu cen miedzi w krótkim terminie w związku z tworzeniem zapasów metalu przez Chiny, jednak uważamy, że aktualny trend wzrostowy nie przerodzi się w nową hossę surowcową. Dzięki silnemu wzrostowi USD/PLN w ostatnich miesiącach, który bezpośrednio wpływa na przychody, podnosimy nasze oczekiwania dotyczące zysków oraz cenę docelową z 22, 7 do 36, 5 zł, ale obniżamy rekomendację z neutralnie do redukuj” – podano w raporcie

  Analitycy Millennium DM podwyższyli rekomendację dla spółki KGHM Polska Miedź do redukuj i wyznaczyli nową cenę docelową na 93, 60 zł wobec 54, 60 zł poprzednio, wynika z raportu z 4 grudnia.

  „Wbrew naszym wcześniejszym oczekiwaniom, ceny miedzi kontynuują wzrosty, co sprawia, że musimy podwyższyć założenia dotyczące cen metalu (na ten rok z 4.500 USD/t do 5.088 USD/t oraz z 4.500 USD/t do 5.900 USD/t w 2010) oraz ceny docelowej z 54, 6 do 93, 6 zł. Podnosimy równocześnie naszą rekomendację ze sprzedaj do redukuj podtrzymując negatywne nastawienie. Uważamy, że rosnące zapasy miedzi oraz nadmiernie duży optymizm w stosunku do gospodarki światowej zwiększają prawdopodobieństwo odwrócenia się trendu wzrostowego” – czytamy w raporcie.

  Podsumowując, analitycy Millenium przewidzieli poprawnie zaledwie jedną zmianę na rynku. Z pozostałych trzech jedna zachęcała do kupna mimo nadchodzącej bessy na rynkach, następna sugerowała sprzedawanie w okresie, kiedy panował trend wznoszący. Ostatnia mimo przyznania się analityków do błędnej rekomendacji nieznacznie ją zmienił, lecz nadal nie zachęcaj do kupna, gdy panował trend mówiący zupełnie, co innego.

  Domu Maklerskiego PKO

  Jeżeli chodzi o prognozy wydane przez analityków Domu Maklerskiego PKO BP, można stwierdzić, że są one jedne z gorszych ze wszystkich badanych instytucji. Na wykresie ich rekomendacje zaznaczone są kolorem zielonym.

  Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP w raporcie z 14 lutego podnieśli do­kupuj z- neutralnie rekomendację dla akcji KGHM Polska Miedź i ustalili cenę docelową akcji spółki na 125 zł obniżając ją ze 132 złotych.

  „Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku miedzi szacujemy wartość koncernu na poziomie 112 zł na akcję (w metodzie DCF). Za pomocą metody porównawczej wyceniamy spółkę na 143 zł za akcję. Dla wyliczenia wartości spółki przyjęliśmy średnią ważoną (8: 2) z metody DCF i porównawczej. Według nas wartość akcji KGHM wynosi 125 zł i jest wyższa niż aktualny kurs giełdowy. Wydajemy rekomendację ‚kupuj’– napisano w raporcie.

  W raporcie z 18 sierpnia, obniżyli rekomendację dla akcji KGHM do akumuluj z kupuj oraz obniżyli cenę docelową do 85, 80 zł, ze 125, 29 zł.

  „ Istnieje ryzyko, że popyt, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze kilka miesięcy temu ulegnie osłabieniu, co wpłynie na ceny miedzi. W naszych założeniach do prognozy obniżyliśmy średnioroczną cenę miedzi z 7.740 USD/tonę do 7.650 USD/tonę” – napisali analitycy w raporcie.

  Według prognozy DM PKO BP, w 2008 roku miedziowy holding osiągnie 10, 85 mld zł przychodów, 3, 53 mld zł EBITDA, 3, 07 mld zł EBIT i 2, 53 mld zł zysku netto.

  24 października analitycy PKO BP po raz kolejny obniżyli rekomendację dla akcji KGHM do „redukuj” z „akumuluj” oraz obniżyli cenę docelową do 27, 84 zł, z 85, 80 zł.

   „Kurs KGHM jest silnie skorelowany z aktualnymi cenami miedzi, które w chwili obecnej znajdują się poniżej 4 tys. USD/tonę, co oznacza, że KGHM może już być poniżej progu rentowności. W krótkim horyzoncie może to wpływać negatywnie na spółkę i dlatego wydajemy rekomendację redukuj. Załamanie na rynku miedzi w II półroczu 2008 roku wpłynie na znaczne pogorszenie wyników finansowych w całym roku. Według nas 2, 9 mld zł, jakie zostały założone w budżecie spółki są mało realne i należy się liczyć z 2, 5 milionowym zyskiem. Ważniejsze są jednak złe perspektywy dla rynku miedzi na najbliższe dwa lata. Oznacza to, że należy być przygotowanym, iż zysk netto spadnie poniżej 1 mld zł” – napisano.

  W raporcie z 17 kwietnia 2009 roku analitycy PKO BP wydali rekomendację sprzedaj dla KGHM, ustalając cenę docelową jednej akcji na poziomie 51, 01 zł. DM PKO BP prognozował, że w 2009 roku zysk netto spółki wyniesie 0, 76 mld zł, a przychody ze sprzedaży 6, 9 mld zł.

  Podsumowując, Analitycy PKO BP nie wydali żadnej z czterech omawianych rekomendacji, która byłaby wartościowa. Można powiedzieć, że gdyby inwestor wykonywałby zalecenia analityków to za każdym razem straciłby większość kapitału. Pierwsza rekomendacja „kupuj” została wydana tuż przed krachem na rynkach metali. W okresie sekularnej hossy rekomendacje do kupowania są jak najbardziej uzasadnione, lecz nie w momencie jej kończenia. Druga rekomendacja „trzymaj” została wydana podczas gwałtownych spadków na rynkach metali i również była chybiona. Gdy sytuacja na rynkach metali była w najgorszym momencie analitycy PKO uznali, że jednak się mylili i zalecają sprzedaż. W tym okresie również nie trafili z oceną gdyż nastąpiło w tym okresie przełamanie trendu i gwałtowny wzrost. Gdy akcje były w jednej trzeciej do powrotu na długoterminowy trend, analitycy zalecili sprzedaż. W ostatecznym rachunku 3 decyzje analityków PKO zasługują na miano „tragicznych” zaś jedna na miano bardzo złej.

  Wnioski

  Śledząc daty rekomendacji oraz rzeczywisty przebieg zachowania akcji jesteśmy w stanie ocenić zdolności poszczególnych analityków. Instytucje wypowiadające się na temat spółki będące przedmiotem pracy zostały podane w kolejności pod względem trafności przewidywani cen. WBK w badanym okresie podał trzy rekomendacje, które sprawdziły się, następne w kolejności są UniCredit 3 dobre prognozy na 4, BRE bank – 2 dobre prognozy spośród 3 oraz Erste z połową trafnych rekomendacji. W drugiej części znalazły się Bank Millenium (1 trafna rekomendacja na 4 podane) oraz Dom Maklerski PKO BP w przypadku, którego żaden z przewidywanych scenariuszy się nie sprawdził.

  Łącznie wyodrębniono 22 rekomendacje, z których zaledwie połowa sprawdziła się w krótko- bądź długookresowym terminie. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż większość z tych poprawnych diagnoz zachowania się akcji była podawana do opinii publicznej, gdy trend wznoszący był bardzo dobrze zidentyfikowany. Biorąc pod uwagę małą przydatność rekomendacji, która faktycznie przewidywała zachowanie cen oraz małą jej ilość w stosunku do wszystkich podanych, można zrezygnować z tej formy czynnika decyzyjnego. Informacje zawarte w raportach Domów Maklerskich pozwala na pogłębienie czynników determinujących zachowanie akcji, lecz statystycznie nie jest dobrym wyznacznikiem zmienności.

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analiza zdarzeń, Komentarze Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*