Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Opcje

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  W poszukiwaniu powiązania PKB i Giełdy

  w1 - PKB a WIG- wykresy PKB wygładzoneCykl koniukturalny Polski a GPW – Badanie PKB a WIG

  Nie od wczoraj wiadomo, że giełda wyprzedza gospodarkę. Zatem nasuwa się pytanie czy można znaleźć zależność odwrotną i wykorzystać ją do inwestycji giełdowych? Odpowiedź jest prosta i zawiera się w dalszej części artykułu.

  Najpierw zacznijmy od PKB

  Jedną z największych zalet PKB jest fakt, że wyznacza on bardzo dokładnie kierunek w jakim porusza się gospodarka . Wskaźnik ten  porusza się w trendach  i oznacza się małą ilością sygnałów mylących.

  w1 - PKB a WIG- wykresy PKB wygładzone

  w1 - PKB a WIG- wykresy PKB wygładzone

  Spójrzmy na poniższy wykres.  Koniuktura gospodarcza zaprezentowana przez wskaźnik PKB (linia niebieska)  porusza się w stałych trendach.  Istnieje parę mylących sygnałów zmiany trendu np. 2 kwartał 1988 roku oraz  2 kwartał 2001 roku.  Aby to wyeliminować można zastosować średnią ruchomą (linia zielona – średnia 4-okresowa) lub wagi liniowe(linia brązowa -wagi  4-okresowe). Widzimy, że oba sposoby skutecznie eliminują błędne sygnały oraz  zastosowanie wag liniowych jest znacznie lepsze ze względu na szybkość reakcji.  W dalszej części będę  używał właśnie PKB po wygładzeniu liniowym.

  PKB a GPW

  W tym miejscu po wstępie teoretycznym, możemy przejść do korzyści z obserwowania PKB jako narzędzia do prognozowania giełdy.  Zatem mając już wygładzoną linie PKB ( linia brązowa)  możemy ją porównać z zmianami WIGu. Do badania wziąłem wygładzone również poprzez wagi liniowe 4-okresowe zmiany kwartalne WIGu. Zabieg ten pozwala zwiększyć czytelność wykresu, co widać poniżej:

  w2 - PKB a WIG- wykresy WIG

  w2 - PKB a WIG- wykresy WIG

  Zatem po obróbce danych otrzymujemy prosty model zależności  pomiędzy PKB a WIGiem. Widzimy że indeks wyprzedza PKB o 4 kwartały  w przypadku odwrócenia trendu spadkowego oraz o około 2 kwartały w przypadku odwrócenia trendu wzrostowego na spadkowy.

  w3 - PKB a WIG-model ostateczny

  w3 - PKB a WIG-model ostateczny

  Zatem PKB możemy użyć:

  1. jako informację do potwierdzenia czy dana zmiana WIG to odwrócenie trendu czy tylko korekta.
  2. do stwierdzenia w której fazie cyklu koniukturalnego jesteśmy obecnie

  Ad1) Rozpatrzmy przykład:  jesteśmy w tym momencie w 3 kwartale 1999 roku i widzimy że WIG zaczyna  korektę( oczywiście bez wygładzenia jest to o wiele bardziej znaczące obniżenie wartości indeksu). W tym momencie nie jesteśmy pewni czy to tylko korekta czy zmiana trendu, więc wystarczy spojrzeć na PKB . Wskaźnik rozwoju gospodarczego wzrasta, więc możemy ze spokojem stwierdzić, że to tylko korekta.

  Ad 2) Również dzięki samej obserwacji PKB możemy powiedzieć w jakiej fazie rozwoju rynku akcji jesteśmy. Zauważmy, że jeżeli  PKB wzrasta i jest blisko granicznej wartości 6% to mamy do czynienia prawdopodobnie  z  bliskim końcem trendu wzrostowego, a zatem z rozpoczęciem bessy na rynku akcji. Niedługo PKB zacznie spadać i mamy do czynienia z ustalonym  trendem spadkowym. Analogiczną sytuację odwrotną mamy, kiedy PKB sięga dna- okolić 1%.

  Niestety PKB ma też swoje wady:

  – Jest to wskaźnik publikowany kwartalnie z około 2 miesięcznym opóźnieniem ,

  -Do powiązania go z rynkiem akcji trzeba zastosować wagi liniowe, co dodatkowo tworzy kolejne opóźnienie,

  -Niekoniecznie 6% oraz okolice 1% można uważać bezwzględnie za wartości graniczne. Rok temu kraje UE zanotowały spadek PKB (oprócz Polski),  wiec reguła zaistniała na przestrzeni kilkunastu lat może zostać z łatwością złamana ,

  – Niestety spadek PKB niekoniecznie oznacza zmianę trendu: przykład rok 2004-2005,co widać na wykresie poniżej.  Można zauważyć spadek tempa zmian, ale jednak WIG nie zaczął  diametralnie zniżkować.(Na wykresie, w którym zastosowałem wygładzone  zmiany Wigu – nr 3 jednak  można zauważyć lekki spadek w tym okresie)  Zatem oprócz obserwacji PKB trzeba zwracać uwagę na inne czynniki.

  w4 - PKB a WIG-wyjątek

  w4 - PKB a WIG-wyjątek

  Na potrzeby badania :

  – PKB w ujęciu wydatków w porównaniu do roku poprzedniego

  – WIG zmiany kwartalne w ujęciu procentowym (logarytmiczne stopy zwrotu)

  Zapraszam do komentowania.

  Posted in: Analiza Fundamentalna, Analizy PKB Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*