Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  Raport z rynku surowców – styczeń

  W Dzisiejszym raporcie podsumuje ubiegły miesiąc oraz przedstawię mój punkt widzenia czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie na podstawie analizy technicznej.

  Najważniejsze wydarzenia które miały wpływ na obecną sytuacje na rynkach:

  • „Zakończenie” sprawy klify fiskalnego – po ogłoszeniu wiadomości iż w Kongresie Stanów Zjednoczonych zostało zawarte porozumienie rynek oszalał, na całym rynku było „zielono” , największa euforia była na rynku złota.
  • Odczyty indeksów PMI i ISM – dla przemysłu w Chinach i USA okazały się lepsze od oczekiwań za to  dane z przemysłu strefy euro lekko rozczarowały.
  •  Protokół z posiedzenia FOMC – część członków opowiadała się za zakończeniem ekspansji monetarnej tuż przed końcem 2013 na rynku zapanował niepokój i było można zobaczyć mocne spadki na metalach.
  • Dane z chin  o handlu zagranicznym – w grudniu chiński eksport wzrósł o 14.1% a import o 6.6%. Dane potwierdzają ożywanie gospodarki jednak wydaję się to sztucznie ożywienie, rynek nadal jest stymulowany pieniędzmi rządu.
  • Początek konfliktu zbrojnego – wkroczenie wojsk Francji na terytorium Mali oraz atak na pole gazowe w Algierii. Możliwość dojścia do dużego konfliktu w Afryce Zachodniej
  •  Dobre dane z rynku pracy, nieruchomości – rynek nieruchomości powoli się odradza i tak o to mamy najlepsze dane z rynku nieruchomości od stycznia 2008 roku, liczba nowych bezrobotnych obniżyła się o koło 5 tyś.
  • Bank Japonii – mocne poluzowanie polityki monetarnej
  • Odczyt PMI dla Eurolandu – rynek powoli budzi się z recesji odczyty są już bliskie 50 pkt, która jest granica miedzy recesją a ożywieniem gospodarczym.
  • Raport USDA – niskie zapasy pszenicy oraz kukurydzy
  • Rosnące zapasy ropy – spowodowane jest to zwiększeniem wydobycia czarnego złota jak i najniższą podażą na ten surowiec od około 16lat


  Złoto: w trendzie horyzontalnym

  gold_raport_styczen_mał

   

  Ostatnie tygodnie nie przynoszą dobrych danych fundamentalnych dla złota, przestaje być „bezpieczną przystanią” dla inwestorów, coraz więcej banków i inwestorów stara się sprzedać ten drogocenny kruszec. W najbliższym czasie nasze oczy będą skierowane na Chiny gdzie niedługo będą świętować nowy rok, złoto jest uniwersalnym prezentem jednak w tym roku jest niższa podaż na ten surowiec niż przed laty. Informacje z Indii również nie są pozytywne rząd planuje zwiększyć cło na import tego surowca jak to wpłynie na  „apetyt” Hindusów?
  Od strony technicznej:

  • W szerszej perspektywie poruszamy się w horyzontalnym trendzie
  • W pierwszej połowie miesiąca poruszaliśmy się w kanale wzrostowym
  • Rynek zatrzymał się  na poziomie 1693 ptk gdzie znajdowały się opory w postaci : lokalnego ekstremum z dnia 02.01.13 oraz 100% ekspansji Fibonacciego co skutecznie powstrzymało byki  przed wzrostami
  • Po wybiciu z krótkookresowego kanału wzrostowego mieliśmy korektę która osiągnęła idealnie 61.8 poziomu Fibonacciego   gdzie nastąpiło odbicie

  Co może dać nam przyszłość:

  • Cena złota powinna wzrosnąć przynajmniej do poziomu 1693 gdzie mamy wspominany wcześniej opór oraz górne ograniczenie kanału spadkowego w którym się poruszamy od września(pisałem o nim kilkakrotnie w poprzednich komentarzach), jeżeli rynek pokona opory będziemy mogli spodziewać się silnego impulsu wzrostowego.
  • Rynek może zawrócić przy liniach wsparcia dla niedźwiedzi i może pokusić się o przetestowanie dolnego ograniczenia kanału spadkowego.

  Ropa Brent: napięta sytuacja w Afryce
  oil_raport_styczen_mał
  Mimo nie sprzyjającemu popytowi(najmniejszemu od 16lat) na czarne złoto, Stany zwiększają wydobycie i może być ono rekordowe w tym roku, wiąże się to z coraz to większymi zapasami ropy jednak cena nadal rośnie, wydaje się ,że spowodowane jest to aktualną sytuacją w Afryce inwestorzy znowu mają „strach w oczach”. „Ważnym” wydarzeniem również było ponowne uruchomienie rurociągu „seaway” który to ma transportować nadwyżki tego surowcowa  ze środkowej części Stanów Zjednoczonych w rejon Zatoki Meksykańskiej.
  Od strony technicznej:

  • Poruszamy się w kanale wzrostowym.
  • Na początku tego miesiąca ceny ropy wbiły dołem krótkoterminowy kanał wzrostowy po korekcie ceny ropy ponownie zaczęły rosnąć.
  • Przetestowanie górnego ograniczenia kanału który skutecznie zatrzymały byki.

  Co może dać nam przyszłość:

  • Jeżeli wybijemy się górą z kanału wzrostowego będziemy mogli spodziewać się silnych wzrostów cen ropy typu Brent.
  • Jednak gdyby okazało się ,że byki nie dadzą rady pokonać oporu może dojść do testu dolnego ograniczenia lub korekty która powinna się zatrzymać na którymś z głównych poziomów Fibonacciego.

  Pszenica: niskie zapasy wsparciem dla byków
  pszcz_raport_styczen_mał

  Ostatni raport USDA zaniepokoił inwestorów, najważniejszą informacją zawartą w tej publikacji były niepokojące dane dotyczące zapasów kukurydzy i pszenicy, które zaskoczyły rynek. USDA przypomniał tym samym, że sytuacja po stronie podaży na amerykańskim rynku zbóż pozostaje napięta, na co wpływ miały ubiegłoroczne susze w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie dni tego miesiąca przyniosły informacje z Argentyny w której to pogoda nie jest korzystna dla pszenicy – przeciągająca się susza. Wzmagają się obawy o jakość i ilość zebranych plonów.

  Od strony technicznej:

  • W pierwszej połowi miesiąca wybiliśmy się z kanału spadkowego
  • Ceny poruszają się w kanale wzorostwym

  Scenariusz wydaje się tylko jeden – ceny pszenicy będą rosły źle wiadomości z Ameryki, Rosji mogą spowodować ,że znowu zobaczymy  wzrosty na tym surowcu jednak wszystko zależy od pogody która jest nieprzewidywalna.

  Cukier: nadal brakuje popytu

  cukier_raport_styczen_mał

   

  Ceny cukru trzcinnego od połowy 2011 spadają, sprzyjało to sprzedaży nadwyżce tego surowca. Ostatnie prognozy USDA zakładają stabilizacje podaży i spadek nadprodukcji, poprawiająca się sytuacja na światy rynku może spodobać wzrost zapotrzebowania na cukier co może spowodować zmniejszenie się zapasów.
  Od strony technicznej:

  • Na wykresie weekendowym,dziennym wyrysowuje się formacja klina zniżkującego
  • Rynek wyznacza cały czas nowe minima, brakuje popytu aby wyznaczyć nawet lokalne maksima

  Wydaję się ,że rynek powinien wybić się górą jednak aby to nastąpiło rynek musi pokonać górne ograniczenie a następnie lokalne ekstrema na poziomach: 19.33,19.70. Warto brać pod uwagę również poziom okrągły poziom 20.00 na którym również znajdują się maksima ale również okrągły punkt psychologiczny rynku po pokonaniu takiego poziomu wydaję się otwarta droga do zwyżkowania cen.

  Platyna: negatywne informacje z RPA

  platyna_raport_styczen_mał

   

  W ostatnim miesiącu ceny platyny zwyżkowały było to spowodowane tym ,że największy producent tego surowca ogłosiła ,że zmniejszy zatrudnienie w swoich kopalniach oraz zmniejszy wydobycie tego surowca o ok. 400tyś uncji. Inwestorzy również liczą na ożywienie w branży motoryzacyjnej te wszystkie składniki dają silne fundamenty do wzrostu cen platyny.

  Od strony technicznej:

  • Na początku miesiąca rynek zatrzymał się na poziomie 61.8 Fibonacciego co spowodowało odbicie się cen.
  • 10 stycznia rynek wybił się z formacji trójkąta po negatywnych informacjach.
  • Od połowy miesiąca poruszamy się w trendzie horyzontalnym jest to również spowodowane informacjami fundamentalnymi w którym to spółka Anglo Amercian ogłosiła ,że przesunie zwolnienia zatrudnienia w kopalni o około 60dni.

  Jeżeli sytuacja na rynku motoryzacyjnym się poprawi możemy liczyć na dalsze wzrosty cen platyny. Aby doszło do dalszych wzrostów rynek musi pokonać ważne opory, pierwszym z nich jest wybicie z trendu horyzontalnego (1704) , później pokonanie poziomu 1376 który jet „wierzchołkiem” ostatniego roku. Przed spadkami broni linia trendu poprowadzona po minimach na wykresie weekendowym na poziomie około 1527.

  Patryk Deszczyński

  Posted in: Analiza Techniczna, Opcje, Surowce, Ropa, Surowce, Złoto

  Dodaj komentarz

  /*