Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Relacja z wykładu otwartego „Automatyczne systemy transakcyjne na rynkach finansowych”

  Zbliża się dzień ogłoszenia terminu wprowadzenia nowego systemu informatycznego – UTP na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dokładną datę poznamy już za nieco ponad 2 tygodnie – 15 listopada. W porównaniu z obecnym systemem wykorzystywanym na GPW – Warsetem, UTP jest niemałym skokiem technologicznym. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu minuty pierwsza z platform przetwarza 328 zleceń, a jej nowa wersja …20 000.

  Po wdrożeniu UTP uczestnicy rynku doświadczą zupełnie nowego wymiaru przepustowości i wydajności systemu giełdowego. Nic dziwnego, że ten temat wzbudza wiele emocji, tym bardziej, że wiąże się z jeszcze innym, coraz popularniejszym zagadnieniem tradingu wysokiej częstotliwości oraz automatycznego inwestowania.

  To właśnie ten temat był poruszany na wykładzie otwartym „Automatyczne systemy transakcyjne na rynkach finansowych” organizowanym przez SKN Inżynierii Finansowej UEP oraz firmę EmiSoft. W zeszłą środę, 24 października uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się na czym polega HTF i czy nowy system informatyczny GPW umożliwi jego stosowanie na polskich rynkach. Przedstawiciel firmy EmiSoft – Aleksander Popko, tłumaczył podstawowe zagadnienia związane z algo tradingiem, który w krajowym gronie inwestorów jest tematem względnie rzadko i niezbyt dogłębnie omawianym.

  Próżno również szukać polskojęzycznych, wyczerpujących publikacji na temat HFT, a i zagranicznych nie jest zbyt wiele. Handel wysokiej częstotliwości to przywilej dużych graczy, obracających znacznymi zasobami finansowymi. W przypadku inwestorów indywidualnych, automatyzacja handlu również jest możliwa, jednak wymaga posiadania zdolności programistycznych. Jak podkreślał Aleksander Popko nie jest to jedyny problem związany ze stosowaniem dostępnych obecnie aplikacji do automatycznego inwestowania. Kłopoty w ułożeniu skutecznej strategii mogą dostarczyć same dane – ich jakość oraz błędy selekcji. Również nadmierne dopasowanie strategii do danych historycznych może doprowadzić do niezyskownych transakcji. Chociaż są to tematy nie tylko niełatwe, ale i często kontrowersyjne, nie da się ukryć, że wraz z rozwojem technologii informatycznych na rynkach finansowych algo trading będzie nadal zyskiwał na popularności. Na zagranicznych rynkach już teraz lwia część transakcji dokonywana jest „z automatu”. Po wprowadzeniu UTP czas na Polskę.

  logotypy2

  Galeria:

  Posted in: Różne, Systemy inwestycyjne Tagged: , ,
  /*