Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Inwestycje alternatywne

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  „Królewskie wino” – Château Lafite Rothschild

  ikonalatife

  Wino z Château Lafite już w XVIII wieku posiadało prestiżową pozycję w gronie wielbicieli win. Tytuł „królewskiego wina” nabyło z pomocą szanowanej osobistości dworu francuskiego, a osobiście wielkiego wielbiciela tegoż wina – marszałka de Richelieu. Historia jednej z najsilniejszych marek na rynku rozpoczęła się w 1868 roku. Wówczas Baron James de Rothschild kupił château za 4,4 mln franków i stało się ono drugą bordoską winnicą będącą własnością rodu (przypomnę, że w 1853 r. Baron Nathaniel de Rothschild kupił winnicę i stworzył Château Mouton Rothschild). Od lat 70-tych XX wieku winnica jest własnością Barona Erica, a zarządza nią Charles Chevalier, który słynie ze swojej obsesji do konserwatywnej produkcji win oraz tym, że utrzymuje roczną produkcję na poziomie 15-20 tys. skrzynek. Przetrzymywanych, jakżeby inaczej, w ściśle kontrolowanych warunkach.

  Lafite Rothschild leżakuje 18-20 miesięcy w nowych beczkach i gdy dojrzeje, uznawane jest za niezwykle złożone wino. Główne szczepy używane w produkcji to Cabernet Sauvingnon (+70%), Merlot (+20%) i Cabernet Franc (ok. 5%). W związku ze swoją złożonością, finezją i elegancją w smaku, Lafite uważane jest za wino „o kobiecej naturze”, w porównaniu do kuzyna Mouton. Sommelierzy i ludzie o wrażliwych zmysłach wyczują dojrzałą czarną porzeczkę, migdały, przyprawy, fiołki, wanilię oraz nutę dębu. Wino to jest uważane za jedno z najlepszych na świecie, co potwierdzają regularnie przyznawane wysokie oceny. Średni wynik UWS (Universal Wine Score – wynik będący średnią ocen 26 krytyków wina) od 1970 do 2011 to 90,6. Robert Parker dwukrotnie przyznał mu 100 pkt w swojej skali (roczniki 1996 i 2003) i w komentarzach pisał, iż Lafite to jedno z najlepszych win z ocenianego rocznika (98 pkt – 2008r., 98-100 – 2009r., 98-100 – 2010r.).

  Lafite, jako wino inwestycyjne przez lata udowodniło, iż jest mądrą inwestycją nawet wtedy, kiedy dany rocznik uważa się za słabszy pod względem walorów smakowych. Jest również jednym z najchętniej kupowanych win na szalonych  rynkach azjatyckich.

  Lafite vs. Liv-ex 50

  Jak widzimy na powyższym wykresie, Lafite Rothschild nie zachęca do dywersyfikowania portfela win inwestycyjnych. Koszyk złożony z samych Lafite w perspektywie 10-letniej osiągnął o wiele lepszy wynik niż Liv-ex 50 i wykazuje brak powiązania z niekorzystnymi wydarzeniami na rynkach światowych. W styczniu 2003 roku Lafite Index osiąga wartość wyższą niż Liv-ex 50 i od tego czasu tę przewagę powiększa. Gdy światowy rynek przeżywa kryzys z lat 2008-2009, Lafite  ostro idzie w górę. W styczniu 2010 r. różnica wyniosła blisko 375 pkt!

  Baron Eric de Rothschild zapoczątkował również jeden z najbardziej oryginalnych zwyczajów w świecie wina. Od lat zaprasza najsłynniejszych fotografów świata do uwieczniania na zdjęciach château, krzewów winnych czy piwnic wypełnionych leżakującymi winami i skrzyniami. Château Lafite Rothschild to od wieków synonim wspaniałego, niezwykle złożonego wina i umiejętnego zarządzania winnicą, choć powoli traci swoją magiczną wartość. Zwłaszcza na skutek odsuwających się od Bordeaux i Burgundi azjatyckich inwestorów. Można tu podać przykład Lafite z roku 1982, którego wartość spadła aż o połowę w ciągu 2 lat. W 2010 roku skrzynka 12 butelek tego wina na aukcjach osiągała cenę 40-50 tys. funtów, dzisiaj jest warta ok. 25 tys. Czy patrząc na ostatnie wydarzenia, możemy uznać, że hasło kończące artykuł jest już nieaktualne? Kto wie, czy inwestorzy po ogólnoświatowej „wycieczce” pełnej win z Kalifornii, Ameryki Południowej czy Włoch, nie powrócą do Francji? Czas pokaże!

  „King among kings” – Château Lafite Rothschild

  Posted in: Alkohole Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*