Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Inwestycje alternatywne

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  „Ten, który dołączył później” – Château Mouton Rothschild

  Etykieta projektu Pabla Picassa (1973)

  Tytułowe słowa umieszczone w cudzysłowie są ściśle związany z burzliwą historią wina Mouton Rothschild. Château Mouton Rothschild to pierwsza winnica, które stała się własnością rodu. W 1853 roku została kupiona przez Barona Nathaniela de Rothschild. W pierwszej, legendarnej klasyfikacji win z 1855, Mouton Rothschild przyznano tytuł wina Second Growth. Nowy właściciel winnicy odebrał to jako wielką niesprawiedliwość. W źródłach można znaleźć dwie potencjalne przyczyny takiej decyzji. Pierwszą jest ówczesna słaba kondycja całego château. Drugą, uważaną za bardziej prawdopodobną, jest to, iż Baron Nathaniel pochodził z brytyjskiej gałęzi rodziny i francuskiej komisji klasyfikacyjnej nie podobało się to, że château trafiło w obce (zagraniczne) ręce. Pozostał niesmak, wszyscy odebrali to jako błąd, ale komisja pozostała nieugięta.

  Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 1973 roku. Wówczas, zarządzający winnicą oraz twórca sukcesu Mouton Rothschild – Baron Philippe, po latach silnego lobbingu wpłynął na francuskie ministerstwo i w ten sposób dokonała się dopiero druga zmiana w klasyfikacji win – Mouton Rothschild stał się Premier Cru. Od tego czasu na butelkach widnieje takie oto hasło: „Premier je suis, second je fus. Mouton ne change” – Jestem pierwszy, byłem drugi. Mouton niezmienny. Baron podczas 65 laty kierowania château zrewolucjonizował świat wina. Zasłynął tym, że jako pierwszy postanowił butelkować wino już kiedy znajdowały się w winnicy. Wcześniej wino było sprzedawane w beczkach. Rok 1945 to początek jednej z największych chlub Chateau Mouton Rothschild. Każdy rocznik wina posiada etykietę zaprojektowaną przez artystę światowej sławy, byli to m.in. Salvador Dali, Pablo Picasso czy Andy Warhol, a butelki dla potwierdzenia jakości są podpisywane przez właściciela. Do dzisiaj ten zwyczaj jest kontynuowany przez córkę Philippe’a, Philipinnę, która kieruje winnicą. Jedyny wyjątek uczyniono dla roku 2000, kiedy butelki zostały pokryte złotą emalią.

  Mouton Rothschild  leżakuje blisko dwa lata w nowych beczkach i gdy dojrzeje charakteryzuje się skoncentrowanym i intensywnym smakiem. Podczas degustowania wina można wyczuć suszone czarne i czerwone owoce, przyprawy, czarne porzeczki, maliny, karmel, minerały oraz nutę dębu. Rocznie powstaje ok. 25 tysięcy skrzynek tego wina.  Główne szczepy używane w winnicy to Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc oraz Merlot. 2% krzewów winnych to szczep Petit Verdot. Mouton otrzymuje wysokie noty od krytyków (94+ – 2008r., 96-98+ – 2009r., 97-100 – 2010r.). Średni wynik UWS (Universal Wine Score – wynik będący średnią ocen 26 krytyków wina) w latach 1970-2011 wyniósł 89,6 pkt. Robert Parker cztery razy przyznał Mouton 100 pkt – dla roczników 1945, 1959, 1982, 1986.

  Mouton vs. Liv-ex 50

  Jak widzimy na wykresie porównującym Mouton Index oraz Liv-ex 50, Mouton Rothschild nie jest aż tak mocnym inwestycyjnie winem. Nie uwzględniając kilku momentów na wykresie (jak np. okres styczeń-lipiec ’08), oba indeksy podążają bardzo zbliżoną trajektorią. W taki oto sposób możemy stwierdzić, iż pomiędzy tymi koszykami istnieje wyraźna korelacja. Kryzys ekonomiczny wpłynął na oba te indeksy.

  O Château Mouton Rothschild mówi się również w kontekście inwestycji jakie poczyniło. W 1980 winnica ogłosiła podpisanie umowy joint venture z Robertem Mondavi, jednym z najlepszych zarządców winnic w Kalifornii, dzięki niemu kalifornijskie wina stały się rozpoznawalne na świecie. Powstała winnica Opus One Winery, która produkuje wina oparte na tradycyjnych bordoskich szczepach: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot oraz Petit Verdot. Kolejną inwestycję château przeprowadziło w 1997 r. Partnerem biznesowym został największy producent wina w Ameryce Południowej, chilijska firma Concha y Toro. W nowo powstałej winnicy rozpoczęto produkcję wina opartego na szczepie Cabernet Sauvignon – The Almaviva.

  Burzliwa historia chateau, rewolucyjne decyzje Barona Philippe’a i unikalny każdego roku wygląd etykiet definiują prestiż i wartość inwestycyjną tego wina i choćby dlatego zasługuje na obecność w Premier Cru. Chateau Mouton Rothschild nie zapomina o przeszłości, podąża własną drogą i z dumą bycia jednym z najlepszych win świata spogląda w przyszłość.

  Posted in: Alkohole Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*