Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Inwestycje alternatywne

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Styczeń 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Reklama

  hit counter

  Kim jest Robert Parker?

  Rok 1982 był szczególnym rokiem dla winnic w Bordeaux. Wczesne rozkwitanie winogron oraz upalny lipiec i wrzesień zapowiadały udane zbiory. Pomimo odpowiednich warunków pogodowych, wstępne oceny wina dokonane przez krytyków nie były pozytywne. Znany amerykański krytyk wina Robert Finigan ocenił rocznik 1982 zdecydowanie negatywnie, jednocześnie rekomendując kupno wcześniejszych roczników –  1980 i 1981. Z tendencji wyłamał się Robert Parker – krytyk, którego pozycja nie była tak mocno ugruntowana jak Finigana. Przyznał on rocznikowi 1982 najwyższą możliwą ocenę, uznając go za jeden z najlepszych roczników stulecia i jednocześnie przewidując stały wzrost ceny. Ocena Parkera została początkowo krytycznie przyjęta w środowisku, jednak ceny Bordeaux 1982 stale rosły, dzięki czemu Parker zdobył popularność i wraz z upływem czasu stał się najbardziej uznanym krytykiem wina na świecie.

  Robert Parker
  pochodzi z Baltimore, zdobył tytuł doktora praw na University of Maryland i przez ponad 10 lat pracował jako prawnik. Parker zaczął pisać artykuły o winie w 1975 roku. Pomimo zaleceń rodziny i przyjaciół, którzy zwracali uwagę na jego karierę prawniczą uważając pisanie o winie za niszowe i niedochodowe zajęcie, Parker w 1984 roku porzucił zawód prawnika i całkowicie poświęcił się pisaniu. Jego newsletter The Wine Advocate jest obecnie prenumerowany na całym świecie, a Parker został uznany za najbardziej wpływowego krytyka w świecie wina.

  Jednym z najważniejszych, a także najbardziej kontrowersyjnych dokonań Parkera było wprowadzenie 100 punktowego systemu oceny wina. Wino może zostać ocenione w skali od 50-100 punktów w zależności od jego wyglądu, koloru, bukietu i zapachu, smaku i finiszu oraz potencjału. Pomimo kontrowersji, większość amerykańskich krytyków wina stosuje 100 punktowy system oceny.

  Jakie znaczenie mają oceny nadawane przez Roberta Parkera dla inwestycji w wino? Najważniejszą rzeczą z punktu widzenia inwestora, jest wpływ ocen Parkera na ceny wina. Zaobserwowano, że wina ocenione na ponad 90 punktów osiągają wysokie ceny, podczas gdy te ocenione na 80-89 punktów i mniej często mają problemy ze sprzedażą. Z przeprowadzonej przez Colina’a Hay’a analizy statystycznej wynika, że oceny przyznawane przez Roberta Parkera mają istotny wpływ na cenę wina, w szczególności przy zakupie wina en primeur.
  Posted in: Alkohole, Inwestycje Alternatywne Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*