Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Inwestycje alternatywne

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Korekta na rynku wina

  W ciągu ostatnich pięciu miesięcy obserwujemy korektę na rynku wina. Indeks wina Liv-ex 100, uważany za benchmark rynku wina osiągnął najniższą wartość od maja 2010 roku. Podobnie kształtują się inne indeksy londyńskiej giełdy wina Liv-ex. Warto się zastanowić, czy spadek cen wytwornych win przez ostatnie pół roku to zwyczajna rynkowa korekta, czy też boom na rynku wina się skończył i mamy do czynienia z odwróceniem trendu.

  Patrząc na wykresy indeksu Liv-ex 100 mamy dwojaką sytuację:

  Liv-ex 100, skala liniowa.

  Z technicznego punktu widzenia linia trendu nie została przekroczona, a więc Liv-ex 100 jest cały czas w trendzie wzrostowym. Inaczej wygląda sytuacja na wykresie ze skalą logarytmiczną:

  Liv-ex 100, skala logarytmiczna

  Widzimy przebicie linii trendu, a więc należałoby się spodziewać dalszych spadków. Warto zaznaczyć, że skala logarytmiczna jest uznawana za lepszą, zwłaszcza dla inwestycji długoterminowych, ponieważ uwzględnia siłę wzrostów i spadków. Powstają więc dwa pytania:

  1) Mamy do czynienia z korektą czy z odwróceniem trendu?

  Osobiście uważam, że spadki na indeksach wina to jedynie korekta. Ceny win (przede wszystkim z Bordeaux), były przez ostatnie lata mocno windowane przez wysoki popyt na rynku azjatyckim, a więc siłą rzeczy kiedyś musiała nadejść korekta. Ponadto, rynek inwestycji w wino staje się coraz bardziej zinstytucjonalizowany i transparentny, co przyciąga inwestorów, a więc można spodziewać się ciągłego zainteresowania inwestowaniem w wino. I wreszcie ostatnia kwestia – podaż poszczególnych roczników zmniejsza się wraz z upływem czasu (jest zwyczajnie wypijana), a więc w długim okresie racjonalne wydaje się twierdzenie, że ich cena powinna rosnąć.

  2) Na ile uzasadnione jest stosowanie metod analizy technicznej dla indeksów wina?

  Rynek wina nie jest rynkiem płynnym, w formie zorganizowanej istnieje od niedawna, a także dominują na nim inwestycje długoterminowe. W związku z tym, czy stosowanie metod analizy technicznej jest w tym wypadku uzasadnione?

  Pewne jest natomiast, że inwestowanie na rynku wina obarczone jest tak jak każda inwestycja pewnym ryzykiem z którym należy się liczyć. Porównanie ryzyka inwestycji w wino w stosunku do innych aktywów zostanie przedstawione w jednym z następnych artykułów.

  Posted in: Alkohole, Inwestycje Alternatywne Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*