Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Inwestycje alternatywne

Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Liv-ex – londyńska giełda wina

  Liv-ex, czyli London International Vintners Exchange, to najważniejsza giełda na rynku alkoholi inwestycyjnych. Liv-ex jest nie tylko miejscem gdzie dokonywane są transakcje pomiędzy kupcami (wine merchants), ale pełni również funkcję informacyjną.

  Powstanie Liv-ex w 1999 roku miało ogromne znaczenie dla rozwoju rynku win inwestycyjnych. Rynek, który wcześniej był nieprzejrzysty oraz miał problemy z płynnością, stał się zorganizowany i transparentny. Liv-ex zajmuje się nie tylko pośrednictwem w handlu winem, ale zapewnia również jego transport i odpowiednie warunki do przechowywania. Ponadto giełda prowadzi bazę danych o transakcjach oraz wylicza indeksy wina, umożliwiając śledzenie koniunktury na rynku oraz wycenę portfela. Oprócz tego, Liv-ex co miesiąc publikuje raporty na temat zmian na rynku win inwestycyjnych.

  Na londyńskiej giełdzie wina notowanych jest pięć indeksów:

  Liv-ex Fine Wine 100 – najważniejszy indeks wina na świecie, jest on swoistym benchmarkiem dla całego rynku win inwestycyjnych. Wyliczany miesięcznie. Ponad 90% jego składników to wina Bordeaux. Od 2007 roku indeks jest publikowany przez serwis Bloomberg.

  Liv-ex Fine Wine 50 – indeks wyliczany dziennie, w skład którego wchodzą tylko i wyłącznie wina Bordeaux First Growth.

  Liv-ex Fine Wine Claret Chip – indeks notowany tygodniowo, do jego komponentów zaliczane są tylko najlepsze, najwyżej oceniane wina Bordeaux First Growth.

  Liv-ex Fine Wine Investables – indeks, którego wahania są zbliżone do ruchów cen typowego portfela inwestycyjnego. Jest on obliczany miesięcznie i został oszacowany wstecz do 1988 roku, jest to więc indeks, którego notowania na Liv-ex są najdłuższe.

  Liv-ex Fine Wine 500 – indeks odzwierciedlający zmiany cen na „szerokim” rynku wina. W jego skład, obok win Bordeaux wchodzą także wina burgundzkie, reńskie, włoskie, szampany, czy wina z Nowego Świata. Indeks wyliczany miesięcznie.

  Na powyższych wykresach widoczne jest, że notowania indeksów wina różnią się od notowań indeksów akcji (indeksy Liv-ex posiadają szczyty w 2011 roku, ponadto kryzys finansowy w 2008 roku nie był tak dotkliwy dla rynku win jak dla rynku akcji). Kwestie korelacji wina z rynkami finansowymi oraz zastosowanie alkoholi inwestycyjnych do dywersyfikacji portfela zostaną poruszone w następnych artykułach.

  Posted in: Alkohole, Inwestycje Alternatywne Tagged: ,

  Dodaj komentarz

  /*