Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Encyklopedia Rynków

Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
Tu masz naszą odpowiedź: Działy Encyklopedii
 • Wprowadzenie do rynków finansowych
 • Analiza Techniczna
 • Analiza Fundamentalna
 • Inwestycje alternatywne
 • Opcje
 • Ekonometria i statystyka
 • Algorithmic Fianance
 • Polityka Prywatności

  Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autorzy http://pokonac-rynek.pl nie biorą żadnej odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

  Jacek Janicki

  vanhelsing - analitykRedaktor Działu Analizy Surowców, Portfel Inwestycyjny – Jacek Janicki 

  Obecnie jestem studentem ostatniego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej. Kierunek Informatyka i Ekonometria umożliwił mi poznanie zaawansowanych narzędzi statystycznych niezbędnych by trafnie oceniać wpływ i wagę napływających danych ekonomicznych, zaś specjalność (Inżynieria Finansowa) ukierunkował moje umiejętności w stronę rynków kapitałowych.

  Będąc na czwartym roku podjąłem współpracę z jednym z największych w Polsce banków, jako analityk w zespole Produktów Depozytowych i Inwestycyjnych. Dzięki nawiązanej współpracy zyskuje bezcenne doświadczenie zarówno w sektorze bankowym jak i inwestycyjnym, z którymi chciałbym związać swoją przyszłość zawodową.

  Moje zainteresowania giełdowe skupiają się przede wszystkim na sektorze commodity oraz energetyce, bowiem surowce i powiązane z nimi spółki były zawsze ważnym predyktorem zachowania rynku. Dużą wagę przywiązuję do strategii opcyjnych, dlatego wciąż poszerzam swoją wiedzę na temat efektywnego wykorzystania ich w swoich portfelu.

  Napisałem  pracę magisterską, w której zbadałem czy można efektywnie wykorzystać Value At Risk w budowie strategii na opcjach egzotycznych. Jeżeli uda mi się tego dowieść, będę mógł budować np. asymetryczne korytarze zerokosztowe, które przy odpowiednio wyznaczonych barierach będą znacznie efektywniejsze i nie doprowadzą do upadłości firm zarządzających swoim ryzykiem jak miało to miejsce kilka lat temu. By moja praca była łatwo adaptowalna w polskich warunkach, skupie się na polskiej spółce surowcowej.

  Swoją przygodę z rynkiem rozpocząłem w 2008 roku, kiedy to wracając ze stanów z kieszeniami pełnych dolarów dwukrotnie w ciągu 2 lat świadomie przeczekałem zawirowania i sprzedałem je w dwóch lokalnych maksimach. Dzięki temu nabrałem odwagi by wejść na rynek giełdowy. Od tamtej pory podejmuje decyzje, które z fundamentalnej strony są jak najbardziej uzasadnione a które czasami wykańcza spekulacja.

  Uważam, że w badaniach najważniejsze są założenia początkowe oraz źródło danych, dlatego skupiam się na tych badaniach, których wyniki mają podstawy do zaadaptowania, zaś źródła zawsze wielokrotnie weryfikuje a czasami dywersyfikuje. Nie uważam się za eksperta we wszystkim, czego się podejmuje, dlatego jestem otwarty na krytykę, która z motywuje mnie do dalszego poszerzania wiedzy. Moim celem jest znalezienie zależności, które mają największy wpływ na rynek a które nie są krótkoterminowymi doniesieniami będącymi pożywką dla spekulantów.

  Mail:  jacek.janicki@pokonac-rynek.pl


  /*