Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Recenzja „Cityboy” autor Geraint Anderson

  cityboy-b-iext3729871

  Książka „Cityboy” należy do klasyków literatury finansowej. Nie jest jednak podręcznikiem akademickim. Geraint Anderson przedstawia świat londyńskiego „City” z perspektywy analityka sektora użyteczności publicznej. Opisując jego karierę, autor pokazuje charakterystyczne zachowania i zwyczaje panujące wśród bankowców. Dla osób niemających styczności ze światem finansów, powieść mogłaby wydawać się abstrakcją, jednak prezentowane zachowania zgadzają się z przekonaniami typowymi dla kręgu finansistów, a ponadto odzwierciedlają skandale, które nierzadko ujrzały światło dzienne. Sam twórca, jako były analityk spółek giełdowych przyznaje, iż większość opisywanych sytuacji miała miejsce w rzeczywistości.

  Warto zwrócić uwagę na genezę omawianej książki. Przed jej powstaniem, Geraint Anderson publikował swoje teksty opisujące świat londyńskich finansów w „The London Paper”. Autor podpisywał swoje artykuły pseudonimem City Boy i po rezygnacji z pracy, ujawnił swoją prawdziwą tożsamość. Jego rubryka cieszyła się ogromną popularnością, co skłoniło go do napisania książki „Cityboy”. Mimo, iż autor nie utożsamia się z głównym bohaterem, po zrobieniu krótkiego researchu można doszukać się wielu analogii – począwszy od sposobu, w jaki rozpoczął karierę, skończywszy na bankach, w których pracował.

  Głównym bohaterem książki jest Steve Jones – hipster, który wrócił z podróży po Azji i rozpoczyna pracę jako analityk sektora użyteczności publicznej. Jego brat umawia go na udział w rozmowie kwalifikacyjnej oraz w ciągu 10 minut prezentuje podstawowe zagadnienia z finansów. Jest to jedyna wiedza finansowa, jaką Steve posiada. Z początku nie za bardzo angażuje się w pracę, z biegiem czasu jednak poświęca jej coraz więcej uwagi. Bohater nie uświadamia sobie faktu, iż w pewnym momencie praca staje się sensem jego życia, a zakład polegający na pokonaniu swojego największego rywala w rankingu najlepszych analityków staje się najważniejszym celem.

  Podczas tej historii, Geraint Anderson pokazuje życie codzienne w City, w którym zdecydowanie bardziej istotne od trafnych rekomendacji jest zabawianie klientów. Jednak nie polega to tylko na grzecznych zabawach. Nocne kluby, litry alkoholu oraz kokaina zostały narzędziami nieodzownymi w życiu naszego bohatera. W ten sposób najłatwiej zdobyć lojalność klientów. Insider trading oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji stały się najskuteczniejszymi metodami na szybki zarobek, a rekomendacje dla firm planujących emisje akcji czy obligacji są zawsze zawyżane. Jedyną wartość stanowią pieniądze, a chciwość idąca w parze z arogancją stają się głównymi cechami bohatera, który najpierw traci przyjaciół, potem dziewczynę, a następnie zaczyna unikać go nawet rodzina. Na końcu książki Steve na wskutek niespodziewanych wydarzeń zmienia swoje poglądy, mając nadzieję, iż obecny kryzys doprowadzi do upadku hegemonii banków inwestycyjnych.

  Mówiąc szczerze, jest to jedna z najlepszych lektur, które do tej pory przeczytałem. Książka jest napisany w ciekawy sposób, zabawne elementy są dobrym uzupełnieniem niesamowicie interesującej i dynamicznej kariery londyńskiego analityka. Polecałbym ją szczególnie osobom interesującym się finansami, jednak po skończonej lekturze  nawet finansowi laicy na pewno nie będą żałowali jej kupna. Głównym przesłaniem książki jest istotność równowagi pomiędzy pracą a innymi aspektami życia codziennego. Pracując nawet na wysokim stanowisku, nie powinnyśmy zapominać o bliskich.

  Posted in: Literatura Tagged: , , ,

  Dodaj komentarz

  /*