Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Maj 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

  Reklama

  hit counter

  Sposoby inwestycji w złoto i srebro

  Niestabilność systemu finansowego, spadek zaufania do euro oraz dolara amerykańskiego, czy widmo postępującej recesji to główne przyczyny wzrostu popularności inwestowania w złoto w ostatnich latach. Złotem zainteresowali się nie tylko inwestorzy indywidualni, ale również banki centralne, zwiększając jego udział w rezerwach. Nie ma w tym nic dziwnego, kruszec ten od wieków był uznawany za bezpieczną inwestycję, zwłaszcza w „trudnych czasach”. Przypomnę ponadto, że przez kilkaset lat złoto pełniło rolę pieniądza i dopiero w 1971 roku rząd Stanów Zjednoczonych ostatecznie zakończył wymienialność dolara na złoto. Oprócz złota, warto zwrócić uwagę na srebro, które w pewnych okresach obok złota także pełniło rolę pieniądza (bimetalizm), a stopy zwrotu obu kruszców są dość mocno skorelowane.

  Inwestować w złoto można na dwa główne sposoby – poprzez fizyczny zakup kruszcu lub dzięki produktom finansowym opartym na złocie. W niniejszym artykule złoto zostanie potraktowane przede wszystkim jako ochrona kapitału, dlatego skupię się na fizycznym zakupie złota. Oczywiście, zakup złota można traktować jako perspektywę wysokiego zarobku (zwłaszcza gdy patrzymy na wykresy z ostatnich lat), jednak w tym celu znacznie lepsza i wygodniejsza wydaje się być gra na kontraktach niż fizyczny zakup kruszcu (kontrakty futures oraz CFD na złoto i srebro są zwykle dostępne u brokerów FOREX, podobnie jak możliwość gry na parze XAUUSD czy XAGUSD).

  Jaka jest różnica pomiędzy fizycznym zakupem kruszcu, a zakupem produktów finansowych opartych na złocie? Przede wszystkim, kupując kruszec to my jesteśmy jego właścicielami. Inwestując w fundusze inwestycyjne czy produkty strukturyzowane inwestycja jest na tyle bezpieczna, na ile pewny i wypłacalny jest sprzedający nam produkt. Nie jesteśmy właścicielami złota – jesteśmy właścicielami produktu finansowego. Jeśli traktujemy złoto jako „twardą” rezerwę i zabezpieczenie się przed niestabilnością systemu finansowego, znacznie rozsądniejsze wydaje się kupowanie fizyczne kruszcu. Ponadto, często produkty finansowe reklamowane jako inwestycje w złoto są w rzeczywistości inwestycjami w akcje firm wydobywczych i jubilerskich, a więc taka inwestycja charakteryzuje się innymi czynnikami ryzyka niż fizyczny zakup kruszcu. Oczywiście nie neguję tutaj sensu inwestowania w produkty finansowe oparte na złocie, zwracam jedynie uwagę na to, że jego specyfika jest znacznie inna niż w przypadku fizycznego zakupu metali szlachetnych.

  W jakiej formie można kupować kruszec? Rozpatrzmy kilka opcji:

  Biżuteria. Złota i srebrna biżuteria, obok wartości samego kruszcu charakteryzuje się wartością artystyczną co utrudnia jej wycenę. Możliwości zmiany mody i trendów na rynku jubilerskim również zwiększają ryzyko inwestycji w biżuterię.

  Sztabki. Jest to jedna z najpopularniejszych form inwestycji w kruszce. Sztabki złota i srebra są różnych rozmiarów i zwykle posiadają oznaczenia mennicy która je wypuściła.

  Monety. Pisząc o złotych i srebrnych monetach należy dokonać rozróżnienia na monety kolekcjonerskie i bulionowe. Monety kolekcjonerskie, jak sama nazwa wskazuje, oprócz wartości zawartego w nich kruszcu charakteryzują się także wartością kolekcjonerską. Na ich cenę wpływa między innymi ich wiek oraz rzadkość. Aby inwestować w monety kolekcjonerskie konieczna jest szeroka wiedza numizmatyczna. Monety bulionowe to monety inwestycyjne, które są produkowane w celu alokacji kapitału i charakteryzują się niską wartością kolekcjonerską. Jedną z najpopularniejszych monet bulionowych jest Krugerrand.

  BullionVault. Jest to firma z siedzibą w Londynie, która umożliwia handel złotem i srebrem za pomocą internetowej platformy oraz oferuje przechowywanie kruszcu w skarbcach w Londynie, Nowym Jorku, a także Zurychu. Złoto zakupione przez platformę BullionVault jest w pełni alokowane, czyli BullionVault nie może go wykorzystać do swoich operacji. Codzienny audyt potwierdza, że zakupione złoto należy do inwestorów. Niewątpliwymi zaletami BullionVault są stosunkowo korzystne ceny oraz wygoda w zawieraniu transakcji i przechowywaniu złota. Do wad można zaliczyć koszty przelewów międzynarodowych co zmusza do długoterminowego inwestowania, oraz konieczność poniesienia wysokich kosztów gdy chcemy podjąć złoto ze skarbca (prowizja oraz VAT). Możliwy jest zakup niewielkich ilości kruszcu, jednak ze względu na koszty przechowywania złota, które są relatywnie niższe im większa jest ilość złota, inwestowanie na BullionVault jest opłacalne dopiero od pewnego progu. Od 2009 roku serwis internetowy Bullion Vault jest obsługiwany także w języku polskim. Dokładny opis BullionVault oraz analiza kosztów i opłacalności inwestycji znajdzie się w jednym z następnych artykułów.

  Posted in: Inwestycje Alternatywne, Kruszce, Opcje, Surowce, Złoto Tagged: , ,

  Dodaj komentarz

  /*