Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy

Encyklopedia Rynków

Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
Tu masz naszą odpowiedź: Działy Encyklopedii
 • Wprowadzenie do rynków finansowych
 • Analiza Techniczna
 • Analiza Fundamentalna
 • Inwestycje alternatywne
 • Opcje
 • Ekonometria i statystyka
 • Algorithmic Fianance
 • Polityka Prywatności

  Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są subiektywnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Każdy Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność. Autorzy http://pokonac-rynek.pl nie biorą żadnej odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

  Poziomy Pivota

   

  Poziomy Pivota – Często określa się je  jako punkty zwrotu, działają jako poziomy wsparcia i oporu na podstawie wyznaczonych maksimów i minimów odnotowanych w danym czasie. Odpowiednie przekształcenia matematyczne pozwalają określić potencjalny zasięg ruchu notowań w danejjednostce czasu. Okres przyjęty do obliczeń służy również jako okres, przez który obowiązują dane poziomy Pivota.

  Obliczone poziomy interpretuje się jako  miejsca  w których może dojść do  zmiany  istniejącego trendu. Gdy cena osiągnie poziom Pivota i zacznie poruszać się w kierunku przeciwnym, to oczekuję się  jej  powrotu do poprzedniego poziomu Pivota. W przypadku pokonania poziomu oporu oczekiwany jest ruch w kierunku następnego poziomu Pivota. Sytuacja jest analogiczna w przypadku poziomów wsparć. Często  stosuje się wyodrębnione poziomy jako idealne linie obrony dla zleceń zabezpieczających Stop Loss. Techniki te można bez żadnych przeciwwskazań łączyć z innymi technikami analizy  rynków, wręcz jest to zalecane  w celu zwiększenia ich skuteczności.  Wzory obliczeniowe poziomów Pivota określone są w następujący sposób:

  Poziomy Pivota

  Poziomy Pivota, Źródło: Opracowanie własne

   

  Poziomy Pivota

  Przykład: Poziomy Pivota, EURUSD H1, Źródło: MetaTrader4,


  /*