Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Kwiecień 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

  Reklama

  hit counter

  Oszczędzać, ale jak?

          W poprzednim artykule nawiązałam do tego w jaki sposób możemy się wzbogacić. Jednakże okazuje się, że „pilnowanie” naszego kapitału jest bardziej kłopotliwe niż samo wzbogacenie… Dlaczego tak jest? Myślę, że kobiety wiedzą o tym najlepiej, a na pewno Marliyn Monroe mówiąc: „Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy”. Pieniądze mają być dla nas środkiem, dlatego niezbędne jest racjonalne obchodzenie się z nimi, nie można popadać ze skrajności w skrajność – z zakupoholika do sknerusa.

  Jak się okazuje ludzie, którzy mają mniejsze dochody, zwykle wydają je (przynajmniej teoretycznie) na najbardziej potrzebne przedmioty, zaspokające jego codzienne potrzeby (mieszkanie, jedzenie, ubranie itp.). Wraz z wrostem pieniędzy na koncie, rośnie zarówno spektrum możliwości, jak i pokus czy pułapek. Dlatego jeśli mało zarabiasz, pamiętaj, że niskie zarobki narzucają pewnie blokady, pełniące funkcję ochronną przed złymi wyborami. My jednak chcemy być BOGACI i RACJONALNIE zarządzać naszym kapitałem unikając wszelkiego zła, które czyha za rogiem na nasze pieniądze!

  Nie da się ukryć, że finanse otaczają nas dookoła, są nieodłącznym towarzyszem życia już od najmłodszych lat i to właśnie dzięki nim mieliśmy w swojej kolekcji najlepsze zabawki, słowo OSZCZĘDZANIE nie wchodziło wtedy w grę. Jednak z czasem okazało się, że jest ono niestety nieodłącznym elementem naszej (studenckiej na pewno!) egzystencji. Oszczędzanie jest wrogiem konsumpcji i vice versa, tym samym dzisiaj nieodzownie kojarzy nam się z jakże nieprzyjemnym uczuciem „odkładania sobie od ust”. Jakkolwiek ma ono sprawiać, że wykażemy się przedsiębiorczością i umiejętnością radzenia sobie w życiu , tak nie powinniśmy popaść w pazerność, chytrość i inne paskudztwa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – nie potrafimy we właściwy sposób zarządzać swoim budżetem. Czas wprowadzić w swoje życie kilka prostych nawyków, a zatem – do dzieła!

  Cel

  Ustal na co chciałbyś przeznaczyć pewną sumę pieniędzy, które miałbyś w posiadaniu i niech ten cel będzie dla Ciebie dodatkową MOTYWACJĄ do odkładania „zaskórniaków” i „oczyszczania” portfela z drobnych.

  Powrót nieśmiertelnej świnki

  Sam masz świadomość, ile jesteś w stanie odłożyć, wracając z zakupów spójrz w portfel,  wybierz przykładowo wszystkie monety dwó-, czy pięciozłotowe,  wrzuć do swojego „sejfu” i poczuj jak świnka zdobywa na wadze 😉 Jeśli nie potrafisz się powstrzymać od wyciągania wcześniej włożonych pieniędzy powierz je zaufanej osobie, zaznaczając, że dopóki nie uzbierasz planowanej sumy, cały majątek ma  trzymać od Ciebie z daleka.

  Lista zakupów

  Jednym z najprostszych sposobów jest zapisanie na kartce wszystkich rzeczy, których potrzebujemy i trzymanie się kurczowo naszej listy. W ten sposób oszczędzamy złotówki w hipermarketach, które kuszą niepotrzebnymi produktami!

  Kontrola wydatków

  Jak się okazuje mimo sporych wysiłków nie jesteśmy w stanie zlokalizować miejsca pobytu dość dużej ilości naszych pieniędzy! Najprawdopodobniej znika ona w tych wszelkiego rodzaju najmniejszych wydatkach… Co zrobić?  Tradycyjne pióro i długopis mogą nie wystarczyć. Dobrym sposobem jest kolekcjonowanie paragonów i codzienny „rachunek sumienia” w przykładowym programie Mister Budget. Jest  mnóstwo  tego rodzaju  programów, więc jestem pewna, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zarządzaj swoim budżetem racjonalnie i pozwól się sobie bogacić.

  Trzymaj się zasady 60/40

  60% wszystkich przychodów przeznacz „na życie” (czynsz, rachunki, jedzenie itp.), natomiast pozostałe 40% oszczędzamy dzieląc na części (przykładowo: 15% – inwestycje na giełdzie, 10% – fundusz awaryjny; 5% – zainteresowania, imprezy, 10% – skarbonka). Podziału dokonujesz sam, zgodnie z tym, na ile możesz sobie pozwolić, ja pokazuję tylko zasadę. Możesz zacząć nawet od modelu 95/5 i z czasem próbować dojść do naszego 60/40 – powodzenia 😀

  Ostatnia rada dla Kobiet – drogie Panie, oszczędzanie to nawyk, którego powinniśmy się po prostu wyuczyć, Panowie: „Kobiety żyją w przekonaniu, że mężczyźni, którzy dobrze obchodzą się z pieniędzmi, równie dobrze potrafią obchodzić się z kobietami„! Trzymamy kciuki za obie strony. 😛

   

   

   

   

  Posted in: Psychologia w biznesie

  Dodaj komentarz

  /*