Analiza Techniczna i Fundamentalna – Portal Finansowy


Google-Translate-Polish to English Google-Translate-Polish to French Google-Translate-Polish to Spanish Google-Translate-Polish to Italian Google-Translate-Polish to German Google-Translate-Polish to Japanese BETA Google-Translate-Chinese (Simplified) BETA Google-Translate-Polish to Russian BETA

Zaloguj się

Nasze projekty:

Chcesz wycenić opcje notowane na GPW?
Możesz skorzystać z naszego programu :
 • Option Pricing Software
 • Szukasz wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia związanego z rynkami?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Encyklopedia rynków finansowych
 • Marzy Ci się licencja maklera? Nie wiesz jak się do niej przygotować?
  Tu masz naszą odpowiedź:
 • Vademecum wiedzy - Egzamin na maklera
 • Marzec 2018
  P W Ś C P S N
  « gru    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

  Reklama

  hit counter

  Spóźnione postanowienia…

  postanowienia_noworoczne

  Z uwagi na to, że ostatnimi czasy nie mogłam ponarzekać na nadmiar czasu nie pisałam nic prawie… trzy miesiące. Przez ten czas zdążyliśmy wejść już w nowy rok, który jak wiadomo niesie z sobą ogrom postanowień, a wszystko dlatego, że chcemy być lepsi, mądrzejsi, dążyć do perfekcji. To dobrze. Lubimy perfekcje, symetrie, czystość, porządek, harmonie, ludzi, którzy wykorzystują mózg dany od Boga (choć niektórzy nie lubią:D). Jak jednak wytrzymać w swoich postanowieniach i być dumnym z tego co się udało zmienić, ulepszyć a nie wściekać się na siebie, że kolejny raz wytrwaliśmy w postanowieniu noworocznym (w najlepszym przypadku) miesiąc?

  Lubimy wszelkiego rodzaju motywatory: materialne, niematerialne. Jeśli mowa o „marchewce” na kiju najlepiej działającą na pracowników niezaprzeczalnie będzie premia, podwyżka, awans. Motywacja pozafinansowa zgubiła się gdzieś w odwiecznym wyścigu za byciem najbogatszym, najlepiej zarabiającym, w stereotypowym przeświadczeniu pracowników o jej małej skuteczności bodźców intelektualnych. Właśnie w taki sposób motywacja, która dzisiaj powinna być solą pracy wzrastającą z poczucia wewnętrznej satysfakcji, spełnienia, poczucia większej wartości została wyparta pieniądzem. Dlaczego najpierw nie dążymy do zaspokojenia własnego intelektualnego ego? Osobiście nie wyobrażam sobie innego podejścia w wykonywanym w przyszłości zawodzie. Satysfakcję stanowić powinna najpierw wykonana praca, która w połączeniu z przypływem gotówki będzie ukoronowaniem tego, co zrobiliśmy. Wierzę, że tylko dzięki takiemu podejściu można czerpać radość z tego, czym zajmujemy się na co dzień. Nie lubimy być niedoceniani, niesprawiedliwie traktowani, ale taki jest świat. Najważniejszą zaś dewizą powinna być myśl, że publiczne docenienie ma mniejszą wartość aniżeli nawet zachowanie pozytywnej opinii tylko dla siebie.

  Rozpoczął się luty, więc nawet jeśli weszliście w nowy rok bez postanowień i ten miesiąc jest dobrym na wyznaczenie sobie celów i wdrożenie do naszego życia nowych nawyków. Dobrym sposobem na ich przestrzeganie  jest utworzenia pewnego rodzaju łańcucha, dzięki któremu zamiast rezygnacji powstanie jeszcze większa  chęć w realizacji zamierzonych postanowień. Wszystkie dodatkowe działania muszą zostać obudowane wokół jednego nawyku. Jeśli np. postanowieniem był poranny joging, możesz połączyć go ze spotkaniem z kimś bliskim, z kim nie miałeś  czasu spotkać się w ciągu tygodnia. Po powrocie do domu postanawiasz uzupełniać niezbędne witaminy, robiąc sobie koktajl, który spożywasz czytając np. książkę. W ten sposób zaczynając od jednego nawyku budujesz inne, dokładając z czasem następne – przełamujesz rutynę, w łatwiejszy sposób dążysz do wyznaczonego sobie celu, którego osiągnięcie wbrew pozorom jest bardzo łatwe, kiedy stosujesz metodę małych kroków. Zapisz sobie w kalendarzu swoje postanowienie i spróbuj je zrealizować w ciągu miesiąca. Pierwszy sukces zaowocuje tym, że będziesz zmotywowany do dalszej pracy nad sobą. Nim się obejrzysz przyjdzie czas na rozliczenie z podjętych postanowień i wkroczenie w kolejny rok, z kolejnymi postanowieniami :) Trzymam kciuki!

  Posted in: Psychologia w biznesie

  Dodaj komentarz

  /*